Ağbaba’dan ‘intihar etti’ denilen asker için TSK’ya çağrı: Ciddi şüpheler var

Ağbaba, Uludere'de askerken ‘intihar ettiği’ söylenen ve durumdan 15 saat sonra haberdar edilen askerin ailesiyle görüştü, “ciddi şüpheler var" dedi.

KRONOS 08 Şubat 2021 GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 19 Ocak 2021 tarihinde birliğinde askerlik yaparken intihar ettiği açıklanan Malatyalı asker Azmi Ayverdi’nin şüpheli ölümüne ilişkin soruların yanıt beklediğini açıkladı.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerlik yaparken terhisine 2 ay kala “intihar ederek öldüğü” açıklanan 21 yaşındaki Azmi Ayverdi’nin ailesiyle görüşen Ağbaba, intihar olayının aydınlatılması için Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ve Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) çağrıda bulundu.

CHP’li Ağbaba ile görüşen Ayverdi’nin annesi Selma Ayverdi oğlunun evlilik hazırlığında olduğunu belirterek, “Ben oğlumla telefonla konuştum. Bana ‘Anne üç gündür kar kürüyorum. Sırtım çok ağrıyor. Gittim komutandan izin almak için komutanla kavga ettim, bana dua et’ dedi. Ben oğlumu peygamber ocağına teslim ettim ama bana ‘oğlun intihar etti’ dediniz. 15 saat niye beklediniz? Benim oğlum evlenme çağına gelmişti, damatlığını almıştı. Benim oğlum intihar edemez; çok güzel hayalleri vardı, gelseydi 15 gün sonra söz kesecektik.” dedi.

Olayın gerçekleştiği günden beri sorularına yanıt alamadığını kaydeden Selma Ayverdi, “En son getirdiler oğlumu önümüze attılar. Bugün 17 gün oldu, bir yanıt alamıyorum. Dayanması çok zor. Oğlumun kanını yerde koymayacağım. Bu vatan için ben oğlumu askere gönderdim. Komutan bize bir açıklama yapsın” ifadelerini kullandı.

AĞBABA: CİDDİ ŞÜPHELER VAR, KAMUOYUNA BİLGİ VERİN

Aileyle bir araya gelen CHP’li Veli Ağbaba, “Vedat ve Selma Ayverdi, yoksulluk içerisinde büyüttükleri evladı Azmi Ayverdi’yi ‘peygamber ocağı’ diye tabir ettiğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ediyorlar. Sapasağlam teslim ettikleri evlatları kendilerine bir cenaze olarak teslim ediliyor. Evlatlarının ölümüne ilişkin ciddi şüpheler var. Evlatlarının intihar ettiği iddia ediliyor, ancak 15 saat sonra aileye haber veriliyor.” dedi.

“TATMİN EDİCİ AÇIKLAMA YAPILMADI”

Ağbaba, tatmin edici bir açıklama yapılmadığını da kaydederek, “Azmi Ayverdi damatlığını giyecekken beyaz kefene koyuluyor. Ortada tatmin edici hiçbir açıklama yok. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu konuyu detaylı araştırması gerekiyor. Onlarca asker intiharı vakası var. Biz bu konuyu yakından takip edeceğiz. Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri hepimizin kurumu, asker ocağı hepimizin ocağı. Kamuoyuna bir açıklama, bir yanıt verin; hiç olmazsa Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir yetkili gelip aileye evlatlarına ne olduğunu anlatsın. Evlatlarına şehitlik mertebesi verilsin.” şeklinde konuştu.

Ayverdi’nin şüpheli ölümüne ilişkin Savunma Bakanı Akar’a daha önce soru önergesi veren CHP’li Ağbaba, konuyu yakından takip edeceğini açıkladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com