Ağbaba’dan TÜİK’e: Yalan ve manipülasyonda AKP’yle yarışıyor

CHP'li Veli Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına tepki göstererek, “TÜİK işsizliğin azaldığını söyleyerek yalanda iktidarı sollayacak” dedi.

KRONOS 10 Şubat 2021 EKONOMİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’İn açıkladığı işsizlik verilerine sert tepki gösterdi.

TÜİK’i ‘yalan ve manipülasyonda AKP’ye yarışan’ bir kurum olarak anan Ağbaba, “TÜİK, yalan ve manipülasyonda AKP’yle yarışıyor. Bugün yüzde 12,9 olarak belirttiği işsizliğin düştüğünü açıkladı. Türkiye’de iş bulma ümidi olmayan sayısı neredeyse 1 milyon artarak 1 milyon 674 bin kişiyle rekor kırılıyor, zamana bağlı eksik istihdam bir yılda dört kat artıyor, istihdam son bir yılda 1 milyon 103 bin; son bir ayda 381 bin azalıyor ama TÜİK’e göre her ne hikmetse işsizlik de azalıyor. Genç işsizlerin oranı yüzde 25,4 olarak açıklanıyor ancak ümitsiz gençlerimiz bu sayıya eklenmiyor. TÜİK işsizliğin azaldığını söyleyerek yalanda iktidarı sollayacak” şeklinde konuştu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

  18 yıl sonra bir ilk: İşsizlik Sigortası Fonu 31,6 milyar lira küçüldü

  ‘Okulda da işte de gözükmeyen’ 3,4 milyon genç işsizlik rakamlarına dahil değil

  /ilgilihaberpostici]

   

  BİR YILDA GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK 3 MİLYON 518 BİN ARTTI

  İstihdamın düşmesine rağmen işsizliğin azaldığını söylemenin 83 milyonun aklıyla alay anlamında geldiğini savunan Ağbaba, “TÜİK’in son verilerine göre son bir yılda istihdamdaki azalış 1 milyon 103 bin; sadece son bir ayda istihdamda azalış ise 381 bin kişi. Başka bir deyişle son bir ayda her gün 12 bin 700 kişi işsiz kalmış durumda. TÜİK kendi verileriyle bile işsizlik gerçeğini gizleyememiştir. Geniş tanımlı işsizliği hesapladığımızda ise Kasım 2019’da 7 milyon 677 bin olan işsiz sayısının Kasım 2020’de 11 milyon 195 bine ulaşarak tam 3 milyon 518 bin arttığını görüyoruz. Bir yılda işsizliğin bu kadar arttığı bir ülkede aylardır istihdamın da düşmesine rağmen ‘işsizlik azalıyor’ demek, 83 milyonun aklıyla alay etmektir” değerlendirmesinde bulundu.

  İŞ BULMA ÜMİDİNİ KESENLERİN SAYISINDA YENİ REKOR

  Ağbaba, açıklamasına şöyle devam etti: “İş aramayıp çalışmaya hazır olan ve iş bulma ümidi olmayan 4 milyon 832 bin işsizin olduğunu aktaran CHP’li Ağbaba, bu kişilerin TÜİK tarafından işsiz sayılmadığını belirterek şunları söyledi: “Son bir yılda iş bulma ümidini kesenlerin sayısı 959 bin kişi artarak 1 milyon 674 bine yükselerek yeni bir rekor kırılmış durumda. TÜİK iş bulma ümidi olmayanları hesaplamalarında yer alsa dahi işsiz olarak saymamaktadır. Tüm dünyada uluslararası kuruluşların gerçek anlamda işsiz olarak değerlendirdiği bu kişilerin işsiz olarak değerlendirilmemesi de yine başka bir manipülasyondur. İşsizlik, genç işsizlikteki artış da göz önüne alındığında şu haliyle ülkemizin birinci gündem maddesidir.”

  ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

  Takip Et Google Haberler
  Takip Et Instagram
  WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com