‘Ahmet Altan gibi bir yazarı içeri atıyor, Kürtlere neler yapmaz ki’

KRONOS 20 Kasım 2019 GÜNDEM

Kürtçe müziğin önemli ismi Ciwan Haco Kürtlerin demokratik ve barışçıl eylemlerle haklarını savunmaları gerektiğini söyledi.

Yeni Yaşam‘dan Ahmet Güneş‘e konuşan Haco, “Modern ve barışçıl eylemler düzenlenmeli. Hiç kimse eylemlerde İsveçli veya Alman polislere taş atmamalı. Maalesef 80’li ve 90’lı yıllarda yanlışlar yaptık ve bunun zararını gördük. Barışçıl, demokratik ve modern eylemler yapmalıyız. Almanya’daysan onların yasalarına uymak gerekir. Onlar düşman değil sonuçta” dedi.

‘NEREYE KADAR SAVAŞACAĞIZ’

“Çözüm sürecinde hepimiz sevindik ölümler olmadı diye. Yine de umutluyum” ifadelerini kullanan Kürt sanatçı sözlerine şöyle devam etti:

Çünkü Kürtler ve Türkler mecbur buna. Sonuçta nereye kadar savaşacağız? Biz bir halkız, kimliğimizi istiyoruz. Talebimiz şudur: bizim bir dilimiz, kültürümüz, toprağımız var ve tanıyın bunu. Diyoruz ki buyurun demokratik bir şekilde oturalım ve sorunları konuşalım. Kimse ölmesin ve göç ettirilmesin.

’10 MİLYON İNSAN SÜRÜLDÜ’

80’lerde savaş başladığından beri 10 milyon insan sürüldü. Nusaybin’den, Şırnak’tan, Tatvan’dan Hakkari’den çok sürgünler, ölümler oldu. Bir Kürdün daha ölmesini istemiyorum. Aynı zamanda bir Türkün de ölmesini istemiyorum. Savaş dönemi artık bitmeli. Nereye kadar sürecek? Nereye kadar katledebilirler? Biz 50 milyonuz. Artıyoruz ve azalmıyoruz. Hepimizi yok edemezler. Artık gerçek kardeş olalım. Sözde kardeş değil. Yok 50 milletvekili AKP’de, işte sorunlar bitti, Kürtler haklarını aldı gibi yalanlara tokuz. AKP içindeki Kürtler temsilcilerimiz değil. AKP içindekiler Kürt halkının sorunlarını çözseydi eyvallah derdik ama öyle değil. Kim bizi temsil ediyor? Kürtleri HDP temsil ediyor. Kürtleri temsil edenler de bugün hapishanelere atılıyor.

‘NASIL KAYYUM ATARSINIZ?’

Şimdi bu doğru bir şey mi? Örneğin Diyarbakır’ı ele alalım. Nasıl kayyum atarsınız? Selçuk başkanı ele alalım. O insanı neden içeri aldınız? Ahmet Türk’ten ne istediniz? Onlara sevgilerimi gönderiyorum. Bir de şunu söylemek istiyorum.

‘İNSAN ALTAN GİBİ BİR YAZARI NASIL HAPSE ATAR?’

Mesela Ahmet Altan gibi bir yazar. İnsan Ahmet Altan gibi bir yazarı nasıl hapse atar? Bir Türk ve tanınan bir yazar ve onu içeri atıyorlar. Kürtlere neler yapmazlar ki? Bu hükümet sürekli zulüm üretiyor. Sadece Kürtlere değil Türklere de zulmediyor. Ahmet Altan ne yaptı? Selahattin Demirtaş ne yaptı? Eşitlik ağzından düşmedi. Zulüm böyle devam etmez. Çözüm süreci umarım tekrardan başlar. Yine masada oturulur. Eşitlik, dostluk, gül çiçek olsun fişek değil. Mermi değil çiçek uzatalım birbirimize.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com