Ahmet Şık: Adli bilişim raporu aldık, ses kayıtları Gökhan Zan’a ait

TİP milletvekili Ahmet Şık, adaylıktan çektikleri Gökhan Zan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin adli bilişim ve siber güvenlik uzmanlarından rapor aldıklarını söyledi. Raporun kaydı doğruladığını belirten Şık, "Benim anladığım, burada kirli ilişkilere girmeye çalışan bir ikili var" dedi.

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

TİP’in Hatay adaylığından çektiği Gökhan Zan’ın AKP’den 3 milyon dolar ve TRT spor yorumculuğu teklifi aldığı, Zan’ın ise 5 milyon dolar istediğine dair iddialar ve ortaya çıkan ses kayıtlarına ilişkin tartışmalar devam ediyor. TİP’in istanbul milletvekili Ahmet Şık, kendisine gelen ses kayıtlarını, adli bilişim ve siber güvenlik uzmanlarından aldıklarını raporun detaylarını anlattı ve 27 sayfalık raporda “Videonun kesintisiz devam ettiği, arka seslerde devamlılık olduğu, herhangi bir atlama olmadığı, sesin hızında beklenmeyen değişiklik veya frekansta dalgalanmalar olmadığı, tespit edilmiştir” denildiğini aktardı.

Ahmet Şık, “Benim anladığım, burada kirli ilişkilere girmeye çalışan bir ikili var. Ve bunda başarısız olunmuş anladığım kadarıyla. Her taraf denenmiş, son kertede de para kazanmayı gözüne kestirmiş olan, diğer kişiye şantaj yapmaya başlamış. Ve iş buraya kadar gelmiş” ifadelerini kullandı.

Sözcü TV yayınına katılan Ahmet Şık, özetle şunları söyledi:

“12 Şubat’ta adaylığını açıkladık. Ben kendisiyle 10 Şubat’ta tanıştım. Dürüst olayım kendisini de sevdim…

7 Mart günü Antakya adayımız Ecevit Alkan bana ‘Gökhan’ın başı belada olabilir farkında mısınız? diye sordu.’ Turgay Kocakaya’nın tweetinin fotoğrafını gösterdi. Aynı Gün Gökhan’a sordum. ‘Bana seçim çalışmaları için sponsorluk vaadetti. Onunla ilgili bir takım konuşmalar yaptık. Ve fakat konuşmaları manipüle etmiş, kırpmış, deep fake yoluşyla sahte bir kayıt üretmiş. Bana şantaj yapıyor” dedi.

Gökhan Zan’dan bir para istendiği konusuna ben kaniyim açıkçası.

Gökhan o süreçte ‘Benden gram şüpheniz varsa hemen adaylıktan çekilebilirim’ dedi. Ben kendisine inandım. ‘Kendinden şüphen var mı?’ diye sordum. ‘Hayır’ dedi. O zaman ‘benim de yok’ dedim.

ŞANTAJ VE TEHDİT KISMINI İSTEMEDİ

Şantaj, tehdit, haberleşmenin gizliliğini ihlalden suç duyurusunda bulunabiliriz dedik. Bunu kabul etti ancak ilginç bir şekilde Gökhan Zan bize şunu sordu: “Biz suç duyurdusunda buluduğumuzda, mahkemede bu konuşmalar vesaire konuşulur mu?” Biz”Tabii ki gelir” deyince “O zaman sadece haberleşmenin gizliliğini ihlalden suç duyurusu yapalım” yanıtı verdi. 9 Mart’ta suç duyurusunda bulunduk ama şantaj ve tehdit kısmını kendisi istemedi…

Daha sonra bana Lütfü Savaş’a yakın olduğunu düşündüğüm aracılar ses kaydını getirdi. 13 Mart gecesi 5 kişinin olduğu ortamda o kaydı dinledim. Telefondan dinledim. İnanmadım Gökhan’a ait olduğuna. Ertesi gün kulaklıkla defalarca dinledim. Ve maalesef Gökhan’a ait olduğunu anladım.

KAYDI REDDETTİ, DEEP FAKE DEDİ

Durumu partiyle paylaştım. Gökhan’ı Hatay’a çağırdım… Ertesi gün 3 parti yetkilisiyle toplantı yaptık. Kaydı reddetti, deep fake dedi. Ben de ‘Kayıt gerçek, ancak kesilip biçildiğini’ söyledim…

Spor yorumculuğu meselesini sorduk. ‘Evet onu istedim’ dedi. Futbol yorumculuğunun hakkı olduğuna inanarak söylüyor bunu. ‘siyasete girdem meslek kariyerimi yaktım. bu benim hakkım. Tabii ki isteyeceğim’ diyor. Bunu safça söylüyor. Nerede siyaset yaptığını, neyle mücadele ettiğini bile anlayamayan bir çizgiden söylüyor. Bunu duyunca ben çok şaşırdım bunu duyunca…


 

27 SAYFALIK RAPOR ALDIK

Adli bilişim ve siber güvenlik uzmanından rapor istedik kayıtla ilgili. 27 sayfalık rapor geldi. Sonuç bölümünden okuyorum: ‘Videonun kesintisiz devam ettiği, arka seslerde devamlılık olduğu, herhangi bir atlama olmadıoğı, sesin hızında beklenmeyen değişiklik veya frekansta dalgalanmalar olmadığı, tespit edilmiştir.’

Benim anladığım, burada kirli ilişkilere girmeye çalışan bir ikili var. Ve bunda başarısız olunmuş anladığım kadarıyla. Her taraf denenmiş, son kertede de para kazanmayı gözüne kestirmiş olan, diğer kişiye şantaj yapmaya başlamış. Ve iş buraya kadar gelmiş… İşin tam göbeğinde yer alan biri olarak söylüyorum; Maalesef Gökhan Zan’ın iddia ettiği gibi değil ortadaki durum. Bunun için de çok üzgünüm.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com