Ahmet’i kanser mi, ihmal mi öldürdü?

TUBA DEMİR 07 Mayıs 2020 GÜNDEM

Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’de yoğun bakıma alınan ve solunum cihazına bağlı olan Ahmet’in kalbi 3 kez durdu. Doktorların tüm çabalarına rağmen Ahmet hayata veda etti.

TEDAVİ İÇİN GEÇ KALINDI

Ahmet Burhan Ataç 2018 yılında kemik kanserine yakalanmıştı. 4. evre kemik kanseri olan Ahmet, uzun süredir tedavi görüyordu. Ancak Türkiye’deki tedaviler sonuçsuz kalınca Almanya’nın Köln kentindeki İmmün-Onkoloji Merkezi Ahmet için umut olmuştu. Babası şuan hapiste olan Ahmet tedaviye annesi ile gitmek istiyordu ama anne Zekiye Ataç’ın yurtdışı yasağı vardı. Tüm girişimlere rağmen annenin yurtdışı yasağı kaldırılmadı. İlk tedavisine annesi ile gidemeyen Ahmet sürekli ağlıyor ve annesini yanında istiyordu. İkinci tedavisi nedeniyle tekrar Almanya’ya gitmek zorunda olan Ahmet için annesi Zekiye Ataç’ın yurtdışı yasağının kaldırılması gerekiyordu, ancak bir türlü sonuç alınamıyordu. Ahmet’in sesini duyurmak ve annenin yurtdışı yasağının kaldırılması için sosyal medyada uzun süre kampanyalar yapıldı. Her geçen saniye Ahmet’in aleyhine işliyordu ama bir türlü annenin yasağı kaldırılmıyordu. Anne Zekiye Ataç pasaport engelini uzun uğraşlar sonucu aşmıştı ama artık tedavi için çok geçti. Doktorların tedavi için geç kaldıklarını söylemeleri üzerine Ahmet ikinci tedaviye başlayamadan geri döndü. Bu gece küçük Ahmet mücadeleyi kaybetti ve hayata gözlerini yumdu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Türkiye kanser hastası Ahmet’i tedavisi için sosyal medya üzerinden verdiği mücadele tanıdı. Ahmet’in ölümü onu yaşatmak için tek yürek olan herkesi derinden etkiledi. İhmalin ölüme götürdüğü Ahmet için sosyal medyada tepki yağdı.

HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Ahmet’i hiç yalnız bırakmadı. Anne Zekiye Ataç’ın serbest kalması için Meclis’te yaptığı çağrı sayesinde Ahmet en azından hastalığı süresinde annesinin de yokluğunu yaşamadı. Ahmet Burhan için de her fırsatta Meclis’te ses oldu. Ahmet Burhan’ın acı haberinin ardından, “Canım Ahmet bizden ayrıldı, annesinden, kardeşinden ve doyamadığı babasından ayrıldı.” diyerek üzüntüsünü Twitter’da yaptığı paylaşımda dile getiren Gergerliğlu, cezaevindeki babasının Ahmet’in son anında yanında olması için elinden geleni yaptı: “Gece babası son anına yetişsin diye çok uğraştık, 3 kez kalbi duran Ahmet için Savcı, ısrarla babayı ancak sabaha göndereceğini söyledi.”

Aktivist Arlet Natali Avazyan bu süreçte Ahmet’in ve ailesinin sürekli yanında oldu ve onların sesini duyurmaya çalıştı. Ahmet’in son anlarında da hastanede yanıbaşında olan Natali Avazyan, Ahmet’in ölümünü “Ahmet’im, Kara Efem aramızdan ayrıldı.

İsa ona “Diriliş ve Yaşam Benim” dedi. Yaşayan ve buna iman ede asla ölmeyecek. Yuhanna 11:25,26” ifadeleriyle duyurdu.

Saadet Partisi Milletvekili Abdülkadir Karaduman Ahmet için “ Ahmet Ataç yaşamını yitirdi. Göz göre göre… Çok üzgünüm” ifadelerini kullanırken, HDP millet vekili Hüseyin Kaçmaz; “Ahmet baba baba diye öldü. Bu çocuğa bile aklın, vicdanın alamayacağı şekilde zulmettiniz. Zalimsiniz. Allah belanızı versin” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise Ahmet Burhan için, “Mecliste tanışmıştık. Gülünce gözleri parlıyordu. Babasına hasretti. Adalet olsaydı, babası en azından hastalığında yanında olacaktı. Unuttular, oysa Allah adaletle hükmedilmesini emrediyor. Efendimiz, ‘Allah, insanlara karşı merhametli olmayanlara merhamet etmeyecek’, diyor…” dedi.

“ZULMÜ GÖRMEMEK ORTAK EDER”

Özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan ve Kasım 2018’de 9 ay 9 yıl hapis cezasına çarptırılan baba Harun Reha Ataç’ın dosyası hakkında bilgiler paylaştı. Partinin Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Yeneroğlu, “Ahmet’in babasının dosyasında illegal hiçbir faaliyet yok” diyerek şunları söyledi: ” 314/2’den hüküm aldı, oysa 220/2 bile zorlama olacaktı. Eğer o fiiler suç ise, sayısız siyasetçi örgüte daha fazla destek vermekten yargılanmalıydı. Gücün hakkı belirlediği yerde adalet olmaz. Zulmü görmemek ortak eder…”

DEVA Partisi kurucularından Ahmet Faruk Ünsal “Ahmet’i cennete uğurladık. Yaşarken yapamadık ama sen rahat uyu çocuk, çok sürmeyecek karanlık. Aileye sabır diliyorum. Herkes herşeyi gördü. Kibrinizi, merhametsizliğinizi, hukuksuzluğunuzu, kininizi adil-i mutlaka arz ediyoruz. El hükmü lillah.” ifadelerine yer verdi.

Sanatçı Haluk Levent paylaşımında “Az önce haber geldi. Ahmet’i kaybetmişiz. Çok üzgünüm. Sevenlerinin başı sağolsun.” ifadelerine yer verirken, tiyatro sanatçısı Orhan Aydın ise “Anne benim suçum ne?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Amed Dicle “Allah belanızı versin” paylaşımında bulundu.

Dünya şampiyonu Boksör Ünsal Arık “İsveçte değildi oysaki, ama sana babanı çok gördü birileri. Affetme Ahmet…” ifadelerini kullandı.

Ahmet’in ölümüne bir tepki de gazeteci Gökhan Özbek’ten geldi. 2020 Türkiye’sinde 9 yaşındaki bir çocuğu yaşatamadık diyen Özbek şöyle devam etti:

Adaletsizlik, vicdansızlık ve suskunluğumuz öldürdü. Şimdi mutlu olsunlar onun tedavisine izin vermeyenler.
Ahmet’i unutma!
Ahmet’i unutturma!

Adem Özköse ise “Küçük Ahmet vefat etmiş. Tüm çırpınışlarımıza rağmen Ahmet’in tedavisini günlerce engelleyenler şimdi vicdanlarına ne söyleyecekler? Ya sırf anne babası ‘FETÖ’den yargılanmış diye susan, sesiz kalan sözde dindarlar? Çocuklarınızı artık nasıl seveceksiniz?” diyerek duruma isyan etti.

Avukat Kemal Uçar da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda;
“Güzel Ahmet… Hatıran fotoğraflarda kaldı, sevgin kalbimizde…

Gittiğin yerde sana ve ailene zulmedenleri Allah’a şikayet et…
Bizler sana yapılan zulme şahidiz…

#AhmetCenneteSizNereye” diyerek duygularını dile getirdi.

Mustafa İslamoğlu ise üzüntüsünü “Ah.. sen ne yaptın be çocuk!” diyerek paylaştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com