AİHM, tutukluların AYM, Resmi Gazete ve AİHM sitelerine erişememesini hak ihlali saydı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, tutuklu bulunduğu dönemde avukat Ramazan Demir'in AİHM, Resmi Gazete ve Anayasa Mahkemesi sitelerine girememesini hak ihlali olarak kabul etti. Mahkeme bilgiye erişim hakkı kapsamında ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

KRONOS 09 Şubat 2021 GÜNDEM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) tutukluların bilgiye erişim hakkı konusunda çok önemli bir karara imza attı.

Avukat Ramazan Demir’in, Silivri’de tutuklu iken Anayasa Mahkemesi (AYM) ve AİHM karar arama ile Resmi Gazete’nin internet sitelerine erişim talepleri reddedilmiş, itirazlardan sonuç alamayınca avukatı Benan Molu ile AİHM’e başvurdu. AİHM, Demir’in bilgiye erişim hakkı kapsamında ifade özgürlüğümün ihlal edildiğine karar verdi.

YENİ İCTİHATLARDAN HABERDAR OLMAK İSTEDİ

Demir, tutuklu olsa da her iki mahkeme önünde çok sayıda dosyada avukat olması nedeniyle içtihatlardan geri kalmamak, bu şekilde hem müvekkillerinin dosyalarını çalışmak hem de sanık olarak kendi savunmasını hazırlamak amacıyla talepte bulundu.

“YASAL DÜZENLEMELERE RAĞMEN” VURGUSU

AİHM, ihlal kararında “Mahpuslara belli koşullar altında internete erişim hakkı verilmesini sağlayan yasal düzenlemelere rağmen, cezaevi, İnfaz Hakimliği ve AYM’nin ilgili ve yeterli gerekçeler göstermeden bu talebi reddetmesi, demokratik toplumda gerekli değildir” değerlendirmesine yer verdi.

DİĞER MAHPUSLARA DA ÖRNEK

AİHM’in kendisi hakkındaki kararını paylaşan Avukat Ramazan Demir, “Cezaevlerindeki hakların neredeyse tamamen askıya alındığı şu günlerde, kararın mahpusların temel hak ve özgürlükleri için yol gösterici ve ön açıcı olmasını dileyerek, bu kararın olabilmesini sağlayan yol arkadaşım @BenanMolu ve sonrasındaki desteği için @ozcidi a şükranla” ifadesini kullandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com