Akaryakıtta tek fiyat dönemi başlıyor

Akaryakıt istasyonlarında farklı isimler altında satılan dizel ve benzin türlerindeki fiyat farklılıklarını ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme geliyor.

KRONOS 20 Mart 2024 EKONOMİ

Foto: Depo Photos

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt sektöründe önemli bir değişikliğe imza atıyor. Akaryakıt istasyonlarında farklı isimler altında satılan dizel ve benzin türlerindeki fiyat farklılıklarını ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme geliyor.

EPDK tarafından hazırlanan düzenlemeyle, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış ürün adları altında satılan yakıtların fiyat farklılıkları kaldırılıyor. “Ultra force”, “power”, “VMax” gibi farklı isimlerle satılan akaryakıtlar artık tek bir ürün ve tek bir fiyat üzerinden tüketicilere sunulacak.

Sabah gazetesinin haberine göre, benzin ve dizel şu anda istasyonlarda çeşitli ekstra özellikler ileri sürülerek daha yüksek fiyatlarla satılabiliyordu. Yeni düzenlemeyle, istasyonlarda sadece standardize edilmiş benzin, motorin (dizel) ve LPG satışı gerçekleştirilecek.

Düzenlemenin 30 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu tarihten itibaren akaryakıt istasyonlarında yeni fiyatlandırma ve ürün standardizasyonu uygulanacak.

EPDK’nın bu adımı, yakıt tasarrufu sağladığı, motoru temizlediği veya araca ekstra performans kattığı iddiasıyla satılan farklılaştırılmış akaryakıtların normalden yüksek fiyatlandırılmasına son verecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com