Akbank’ta “uyuyan hesap” vurgunu

Banka çalışanlarının karıştığı vurgun vakaları bitmek bilmiyoru. Akbank'ın şube şefi mudilerin hesaplarındaki 10 milyonlarca lirayı zimmetine geçirmiş.

KRONOS 16 Aralık 2023 EKONOMİ

Denizbank’ın Florya Şube Müdiresi Seçil Erzan, Halkbank’ın Kadıköy Rıhtım Şubesi’nin eski memuru Ümit Gönek derken, şimdi de Akbank’ın bir şubesinin şefi fon vurgununa karıştı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Akbank’ın şube şefi Cengiz Biber, müşterilerin hesaplarındaki yaklaşık 50 milyon Türk Lirası’nı zimmetine geçirdiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Savcılık sorgusunda suçunu itiraf eden Biber, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

UYUYAN HESAPLARDAKİ PARALAR İLE TİCARETE ATILMIŞ

Bir mudi, hesabında para olmadığını görünce müşteri hizmetlerini arayarak sebebini sordu. Hesaptaki paranın mudinin bilgisi olmadan başka hesaba aktarıldığı tespit edildi. Bunun üzerine banka bir müfettiş görevlendirerek Elbistan’a gönderdi.

Müfettiş, şube şefi Cengiz Biber’in uzun zamandır hareketsiz olan ve “uyuyan hesap” diye tabir edilen 20 civarındaki hesaptan yaklaşık 50 milyon lirayı zimmetine geçirdiğini tespit etti.


 

Bunun üzerine, Cengiz Biber hakkında Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Savcılığını talimatı ile gözaltına alınan Biber, Emniyet Müdürlüğü’nde susma hakkını kullandı. Savcılıkta suçunu itiraf ettiği belirtilen Cengiz Biber nöbetçi hâkimlik tarafından tutuklanarak, cezaevine konuldu.

MÜFETTİŞ GELİNCE TAŞINMAZLARI DEVRETTİ

İddiaya göre, Cengiz Biber ticaret yapmaya başladı ve işlerinin kötü gitmesi üzerine uzun zamandır hareketsiz olan bir hesaptan para çekti, ancak bu paranın da işlerini düzeltmeye yetmedi. Ardından Biber, diğer hesaplardan da para çekti.

Müfettiş gelince her şeyin ortaya çıkacağını anlayan Cengiz Biber’in üzerindeki ev, arsa gibi gayrimenkuller ile taşıtları akrabalarına devrettiği iddia edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com