Akbelen direnişçisi Necla Işık muhtar adayı oldu

Akbelen Ormanı’nı koruma mücadelesinin önde gelen kadın direnişçilerinden İkizköylü Necla Işık, köyünü madene teslim etmemek için muhtar adayı oldu. Her bir ağacı korumak için aylarca gece gündüz nöbet tutan köylüler, şimdi Akbelen Ormanı’nın kömür ocağı yapılmasını izlemek zorunda bırakıldılar.

KRONOS 09 Mart 2024 GÜNDEM

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy yakınındaki Akbelen Ormanı’nın korunması mücadelesinin önde gelen kadın direnişçilerinden Necla Işık, 31 Mart yerel seçimlerinde İkizköy’den muhtar adayı oldu. İkizköy Çevre Komitesinin aldığı kararla aday olduğunun altını çizen Işık, “Köyümüzü madene teslim etmemek için aday oldum” dedi.

DİRENİŞİN EN ÖNÜNDE KADINLAR VARDI

Akbelen Ormanı’nın korunması mücadelesinin en önünde İkizköylü kadınlar vardı. Jandarmanın, devletin bütün kurumlarının baskılarına, fiziksel müdahalelerine ve maddi manevi cezalandırma yöntemlerine karşı verilen direniş, köylü kadınların özverisi ve kararlılığı ile günümüze kadar geldi.

İkizköy’ün direnişçi kadınlarından Necla Işık, mücadelenin en önündeki isimlerin başında geliyor. Işık, Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneğinin (KARDOK) başkanlığını da yapıyor.

Evrensel gazetesinden Özer Akdemir‘e konuşan Işık, ‘Neden muhtar olmak istediniz?’ sorusunu şöyle cevapladı:

‘DİĞER MUHTARLARLA BİRLİKTE YÜRÜMEK İSTİYORUZ’ 

“Nereye gidersek gidelim muhtar faktörünün çok önemli olduğunu gördük. ‘Muhtarınız nerede, muhtarınız yanınızda mı?’ gibi cümleler kuruldu bize. Muhtarlığı bu nedenle almayı istiyoruz. Adaylığımı da bu yüzden koydum. Bu mücadeleyi sürdürmek, köyümü madene teslim etmemek için… Aslında kendim için değil, köyümüzün yaşaması için adaylığımı koydum. Toprağımız, suyumuz için 5 senedir şimdiye kadar ne yaptıysam muhtar seçildikten sonra da onu yapacağım. Diğer köy muhtarları ile bir araya gelip onlarla birlikte yürümek istiyoruz. Düşüncemiz, hedefimiz, hayalimiz bu. İnşallah gerçekleştirebiliriz!..”


NE OLMUŞTU? 

İkizköylüler, Yeniköy-Kemerköy Termik Santraline kömür temini amacıyla kesilen Akbelen Ormanı’nı korumak için 5 yılı aşkın bir süre direndiler. Kolluk güçlerinin günlerce süren sert müdahaleleri ile püskürtülüp Akbelen Ormanı kesilse bile ormanı, toprağı ve yaşam alanlarını koruma mücadelesinden vazgeçmiş değiller. Köylüler, her gün evlerinin dibinde dinamit patlatmaları ile yaşamak durumundalar. Her bir ağacı korumak için aylarca gece gündüz nöbet tutan köylüler, şimdi Akbelen Ormanı’nın iş makineleri ile kömür ocağı yapılmasını izlemek zorunda bırakılıyorlar. Yıllardır büyüyen kömür ocağı nedeniyle köylerinin önemli bir bölümünün termikçi şirketin kömür ocağı tarafından yutulmasıyla yüz yüze kalan köylüler, ellerinde kalan bir avuçluk toprağa sımsıkı sarılmakta kararlılar.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com