Akbelen’de birbiri ardına patlamalar: ‘Köylülerin hayatı tehlikede’

Bölge halkı, Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeninde önceki gün 20’den fazla patlatma yapıldığını aktardı. "Hiçbir uyarı, ikaz, alarm vermeden patlama yapıyorlar" diyen Ahmet Tatar, köylülerin hayatlarının tehlikede olduğunu söyledi.

KRONOS 18 Nisan 2024 GÜNDEM

Muğla Milas’ta bölge halkı, Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeninde önceki gün 20’den fazla patlatma yapıldığını söyledi. Köylüler çıkan tozdan dolayı insan ve çevre sağlığının risk altında olduğunu ifade etti.

Evrensel gazetesinden Abidin Çınar’ın haberine göre, Muğla Milas’ta bulunan Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için katlettiği Akbelen Ormanında kömür çıkarmak için patlatmalar yapılıyor.

YOĞUN TOZ KÜTLESİ YERLEŞİM ALANLARININ ÜZERİNE ÇÖKÜYOR 

16 Nisan günü Akbelen’de 20’den fazla patlatmanın yapıldığını söyleyen köylüler, çıkan toz ve dumandan dolayı insan ve çevre sağlığının risk altında olduğunu ifade etti. Akbelen direniş alanında nöbette olan Ahmet Tatar, Limak’ın YK Enerjiye kömür sağlamak için 20’den fazla patlama gerçekleştirdiğini söyledi. Patlamalar sonrası çok yoğun toz kütlesinin çevredeki yerleşim alanının üzerine çöktüğünü ifade etti. “Bazı patlamaları yanımda gerçekleştirdiler” diyen Tatar, şunları söyledi:


‘KÖYLÜLERİN YAŞAMI RİSK ALTINDA’ 

“Yeterli güvenli alanlar oluşturmak zorunda olmalarına rağmen patlamaları yaptılar. Hiçbir uyarı, ikaz, alarm vermeden patlama yapıyorlar ve bu duruma müdahale etmesi gereken jandarma bu usulsüz ve çok tehlikeli durumu izliyor.”

Köylülerin yaşamının ciddi risk altında olduğunu belirten Tatar, “Maalesef meydana gelecek ölümleri izlemek için bekliyoruz” diyerek, yaşanabilecek ölümlere dikkat çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com