Akbelen’deki ‘kamulaştırma’ kararı kaldırıldı: ‘Tehlike geçmedi, yeniden gündeme gelecektir’

Muğla Akbelen'de tarım arazilerinin maden sahası olarak kullanılmasının önünü açan 'kamulaştırılma' kararı kaldırıldı. Tehlikenin sürdüğünü, seçimden sonra yine 'kamulaştırma' kararı alınabileceğini söyleyen Av. Arif Ali Cangı, madenin izinlerinin iptal edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

KRONOS 14 Mart 2024 GÜNDEM

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin sahasını genişletmek için İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla kamulaştırılmıştı. Karar, 2 gün sonra yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi.

Tehlikenin sürdüğünü, seçimden sonra yine kamulaştırma kararı alınabileceğini belirten Av. Arif Ali Cangı, madenin izinlerinin iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

‘TEHLİKE GEÇMEDİ’

Kararın üzerine gazetemize konuşan, İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı, “Sorunun çözümü için Akbelen orman sahasındaki maden ocağı çalışmaları durdurulmalı” dedi.

Yöre halkının ‘cehennem çukur’ adın verdiği, Akbelen ormanı kesilerek yapılan maden sahası

İkizköy, Çamköy ve Karacahisar için verilen acele kamulaştırmaları geri alınması üzerine konuşan Avukat Cangı, tehlikenin geçmediğine dikkat çekti:


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

  Orman şirketlere satılmıştı: Akbelen’deki tarım arazileri de ‘kamulaştırıldı

  Aynı açıdan üç fotoğrafla Akbelen’deki ağaç kıyımı

  Bu haberler de ilginizi çekebilir:

   ‘SEÇİMDEN SONRA YENİDEN GÜNDEME GELEBİLİR’ 

   “Büyük bir yanlıştan dönüldü ancak tehlike geçmiş değil. Özellikle seçimden sonra yeniden kamulaştırma kararları alınabilir. Zaten geri alınan acele kamulaştırma kararının uygulanması olanaksızdı. Danıştayın doğrudan yürütmeyi durdurma kararı vereceği belliydi. Diğer yandan İkizköy, Çamköy, Karacahisar köylüleri ve onların dostları buna izin vermeyeceklerdi. Sorunun çözümü için öncelikle 86541 sicil numaralı linyit madeni işletme ruhsatı ve işletme izni iptal edilmelidir. Akbelen orman sahasındaki maden ocağı çalışmaları durdurulmalı, sahanın rehalitasyonu yapılıp, yeniden orman haline gelmesinin koşulları yaratılmalıdır. AİHM’in 2005 kararı gereği, Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri kapatılmalıdır.”

   Takip Et Google Haberler
   Takip Et Instagram
   WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com