Akın İpek: Mülkiyet hakkı mücadelesi, müsadereden sonra başlayacak

Akın İpek, tahkime yaptığı başvurunun yetkileri olmadığı için reddedildiğini belirterek, "İpek grubu şirketleri, İpek ailesine ait mülklerdir. Bu konuda hiç bir tartışma yok. Kesin bir dil ile söyleyeyim; mülkiyet hakları yok edilemez, eninde sonunda mutlaka sahibine döner" dedi.

Zafer YILMAZ 09 Aralık 2022 GÜNDEM

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek

Koza İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, 2018’de Türkiye aleyhine Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezinde (ICSID) açtığı tazminat davasına ilişkin konuştu. İpek, tahkime zararların tanzimi için yaptığı başvurunun usûlden reddedildiğini belirterek, “Yani, mülkiyet hakkımızın esasına hiç girilmedi. Mülkiyet hakkı mücadelesi, müsadereden sonra başlayacak ve kesin olarak kazanılacak bir mücadele” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, sosyal medya hesabından “Fetöcü Akın ipek’in (ipek invesment) Türkiye cumhuriyeti aleyhine ICSID’de(( uluslararası yatırım tahkimi )açmış olduğu davayı kazandık! Türkiye cumhuriyeti’nin avukatı LEXIST hukuk ofisi olarak Sevincimiz büyük. Emeği geçen herkesi kutluyorum” paylaşımında bulundu.


 

İş insanı Akın İpek ise, tahkime ve daha önce AİHM’e yaptığı başvurularla ilgili sosyal medya hesabından isim vermeden İnal’a cevap verdi.

İpek’in paylaşımı şöyle: “Kara propaganda yapan bir militan ağzı ile değil; hukuki bir açıklama yapayım: İpek grubu şirketleri, İpek ailesine ait mülklerdir. Bu konuda hiç bir tartışma yok. Kesin bir dil ile söyleyeyim; mülkiyet hakları yok edilemez, eninde sonunda mutlaka sahibine döner. Ben devletten hiçbir imtiyaz kullanmadım, devlet bankası ile (bank Asya dahil) hiç çalışmadım. Yurt dışına (kendi param dahil) para kaçırmadım.

Yasal ve meşru olmayan hiç bir işe bulaşmadım, tüm varlıklarımın kaynaklarını kuruşuna kadar yayınladım. AIHM ne yaptığım kayyım atamaya itiraz, ‘müsadere yok, geçici kayyım var’ gerekçesi ile kabul edilmedi.

Tahkime, oluşan zararlarımızın tazmini için yaptığım başvuru ise yetkileri olmadığı gerekçesi ile (tamamen usulü) red edildi.

Yani, mülkiyet hakkımızın esasına hiç girilmedi. Mülkiyet hakkı mücadelesi, müsadereden sonra başlayacak ve kesin olarak kazanılacak bir mücadele.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com