AKP İstanbul’da Kürt seçmeni ‘ütmenin’ peşinde

AKP, İstanbul'de büyükşehir belediyesini kazanmak için Kürt seçmenin oyunun alınmanın yollarını arıyor. Kürt seçmenin bulunduğu bölgelere 'seçim sonucunu' etkileyecek şekilde hizmet götürülmesi veya HEDEP ile işbirliği tartışılıyor.

KRONOS 12 Kasım 2023 GÜNDEM

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmak bir kısım Kürt seçmenin oyunu almanın şart olduğunu gördükten sonra yeni arayışlara girdi. Kürt seçmenin AKP’ye oy vermesi için nasıl ikna edileceği partinin yetkili organlarının en fazla kafa yorduğu konullardan birisi haline geldi.

Gazeteduvar’da yer alan kulis habere göre, AK Parti’nin son MYK toplantılarında da İstanbul seçim stratejisine ilişkin pek çok öneri sunuldu. İstanbul’daki Kürt nüfusun seçim sonucundaki etkisine dikkat çeken bazı MYK üyeleri, Kürtlerin oyunu almadan İstanbul’un kazanılmasının zor olduğunu belirtti. Kürt seçmenin oyunu almak için Kürtlerin yoğun yaşadığı mahallelere daha çok hizmet götürülmesi gerektiğini kaydeden AK Partili yöneticiler, Kürtlerin oyunu almak için HEDEP ile iş birliğine sıcak bakmadıklarını belirtti ve “Kürtlerin oyu kazanılacaksa hizmet siyaseti ile kazanılmalı” görüşünü aktardı.

ERDOĞAN’IN KARİZMASI İSTANBUL SEÇMENİNİ ETKİLEMİYOR

Erdoğan’ın kişisel karizmasının İstanbul seçmeni üzerinde diğer Anadolu şehirlerindeki gibi etkili olmadığı belirtiliyor. İmamoğlu’nun iki kez kazandığı seçimde Erdoğan’ın kişisel karizmasının seçimi kazandırmadığına dikkat çekilen kulis haberede şu ifadelere yer verildi:

“Son genel seçimlerde yüzde 52 oyla yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel oyunun partisinin çok üzerinde olduğu bir kez daha görüldü. Ancak Erdoğan’ın bir siyasi aktör olarak tek başına varlığı birçok seçimin sonucunda etkili olsa da yerel seçimlerde bunun tam çalışmadığı da görülmüş durumda. 2019 seçimlerinde uzun yıllardır siyaset sahnesinde yer alan Binali Yıldırım, İstanbul’da aday gösterilmiş ve Ekrem İmamoğlu karşısında yarışı hem de iki kere kaybetmişti. AK Partili siyasetçiler şimdi, “Yerel seçimlerde sadece Erdoğan’ın yetmediğini görüyoruz. Adayın memleketi, donanımı, o ildeki karşılığı, icra yeteneği olmadan olmuyor. Aday belirlerken de tüm bunlara bakılacak” diyor. İstanbul için aday arayışı da sürüyor. AK Parti kulislerinde İstanbul için en çok konuşulan isim eski Çevre Bakanı Murat Kurum. Ama sürecin sürprizlere de gebe olabileceği kaydediliyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com