‘AKP salgınla mücadelede başarısız oldu, salgını değil algıyı yönetti’

Türkiye’nin salgını ağır bir şekilde geçirdiğini belirten Dr. Osman Öztürk, ülkelerin salgınla mücadele performanslarının değerlendirildiği çalışmalara bakıldığında Türkiye'nin başarısız ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Hükümetin salgını değil, algıyı yönettiğini söyleyen Öztürk 'İnsanlar randevu alamıyor, aşı bulunamıyor' dedi.

KRONOS 13 Mart 2021 GÜNDEM

Dr. Öztürk: AKP, "Biz buradan her halükarda bir başarı hikayesi yaratacağız’ dedi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), pandeminin birinci yılına dair paylaştığı raporunda, test sayısının yetersizliği, aşının temin edilememesi, kısıtlama ve sosyal desteklerde sınıfsal eşitsizlik gibi birçok sorunun yaşandığını belirtti. Yine pandemiye dair verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması talep edildi.

Pandemi ile geçen bir yılı Mezopotamya Ajansı’ndan Kadir Güney‘e değerlendiren İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Osman Öztürk, Türkiye’nin salgını ağır bir şekilde geçirdiğini ifade etti.

‘TÜRKİYE SALGINLA MÜCADELEDE BAŞARISIZ OLDU’ 

Ülkelerin salgınla mücadele performanslarının değerlendirildiği çalışmalar bakıldığında Türkiye başarısız ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Öztürk, ülkede pandeminin halen ağır bir şekilde devam edip, vaka sayısında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Her ülkenin salgını kontrol altına almak için farklı önlemler aldığını söyleyen Öztürk, “Türkiye’de değişik aşamalarda değişik tutumlar alındı. En başta baskılamaya yönelik politikalar uygulanıyordu. Aslında hızlı bir şekilde tehlike sezilerek Bilim Kurulu oluşturuldu, okulların kapatması gibi önlemler alındı. Ama sonraki süreçlere baktığımızda benzer uygulamaları göremedik. Biz bu durumu eksik, yanlış, tutarsız uygulama olarak tarif ediyoruz” diye konuştu.

‘SALGINI DEĞİL, ALGIYI YÖNETTİLER’ 

Salgının başında iktidar tarafından başarı hikayelerinin anlatıldığını hatırlatan Öztürk, “Salgın yeni başlamış, dünya telaş içerisinde ama siyaseten ‘biz buradan her hâlükârda bir başarı hikayesi yaratacağız’ kararının çıktığını görüyoruz. Sık sık dile getirdiğimiz gibi salgından çok algıyı yönettiler. Hiçbir zaman aklın, bilimin ışığında uygun zamanda uygun önlemler alınmadı. Bunun yapılması gerekirdi” dedi.

Öztürk, örnek olarak ise pandemi tehdidinin büyüdüğü geçtiğimiz Kasım-Aralık aylarında tam kapanma kararı alınması gerekirken, ekonomik gerekçelerle bunun yapılmamasını gösterdi.

‘BİZİ ÖLDÜREN SADECE VİRÜS DEĞİL’ 

Öztürk, bu konuda şunları ifade etti: “Salgının bir ekonomik boyutu var. Tam kapanmaya gidildiğinde yurttaşlar, ‘ben evime kapanıyorum ne yiyeceğim devlet bana neden bakmıyor’ diyecekti. Bunu karşılamak istemediler. Devletin harcamaları çok düşük görülüyor ama salgının maliyetini işçiler, esnaf ödüyor. Bizi öldürenin sadece virüs olmadığını biliyoruz. Virüs bütün dünyada var ama bazı ülkelerde az, bazılarında ise çok insan öldürüyor.”


 

‘AŞI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ’

Salgının başından itibaren verilen “başarılıyız” mesajlarının şimdi de aşı çalışmaları için yapıldığına dikkat çeken Öztürk, başarılı görüntüsü verdik demek için politikalar üretildiğini söyledi.

Aşı için bir program belinmiş olunsa da bu konuda hala bir karışıklık sözkonusu olduğunu vurgulayan Dr. Öztürtk, “Hem kendileri hem de diğer insanlar için tehlikeli oldukları için sağlıkçılardan başlanması normaldi. Kademe kademe olarak yapılıyor. Ama insanlar randevu alamıyor, aşı bulunamıyor. Aşı hikayesi yılan hikayesine döndü. Bakan günde 1 milyon aşı yapılacağını söyledi. Gerçekten de aşı ve organizasyonu olsa yapılır. Salgını kontrol altına alacak olan aşı değil, aşılamadır. Aşı olan insanı korur ama bütün toplumu koruyacak olan aşının yaygın yapılması” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com