AKP sözcüsü Çelik’ten ’emekli maaşı’ açıklaması

AKP sözcüsü Ömer Çelik, 10 bin TL'ye mahkum edilen emeklilerin tepkisi üzerine emekli maaşlarına ilişkin açıklamada bulundu. Görünüşe göre hükümet emeklinin tepkisini dindirme derdinde. Maaşların 2 bin TL artacağı iddia ediliyor. İşte detaylar...

KRONOS 08 Temmuz 2024 GÜNDEM

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sürerken yaptığı açıklamada, emekli maaşıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde saat 15.50’de toplandı.

“EMEKLİ MAAŞLARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”
10 bin TL’ye mahkum edilen emeklinin tepkisi üzerine AKP Sözcüsü Çelik açıklamalarda bulundu. İktidarın sadece 2 bin TL’lik bir artış yapacağı iddia ediliyor. Buna göre en düşük emekli maaşı 12 bin TL olabilir. Konuyla ilgili açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Emekli maaşları konusuyla ilgili çalışılıyor. Herhangi bir karar verilmiş değil. Bir karar verilmediği için ‘şu sonuç çıktı’ diyemeyiz. Orta Vadeli Program’ın korunması esas olmak üzere, toplumumuzun her kesiminin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

MİLYONLARCA EMEKLİ ZAM ALMAYABİLİR
Ancak ‘en düşük emekli aylığı’nda ‘kök maaş’ sorunundan ötürü milyonlarca emekli zam alamayabilir. Ocak 2024’ten bu yana 10 bin lira olarak uygulanan ‘en düşük emekli maaşı’na yasal düzenleme yapılmazsa yaklaşık 4 milyon emekli bu yüksek enflasyon ortamına rağmen ya 10 bin lira almaya devam edecek ya da zam oranı yüzde 24,73’ün altında kalacak.

“GAZZE ÖNEMLİ MESELEMİZ”
Açıklamasının devamında Çelik şöyle konuştu: “En önemli meselemiz Gazze’de gelişen olaylardır. Bugün yeni rakamlar açıklandı. Kayıpların, zannedilenin ötesinde olduğu ifade edildi. Barışın önündeki yegane unsur Netanyahu hükümetidir. İsrail’in güvenliğini tehlikeye atan Netanyahu hükümetinin eylemleridir.

“ERKEN SEÇİMİN MUHATABI DEĞİLİZ”
Bizim açımızdan 14-28 Mayıs ve 31 Mart seçimleri geçtikten sonra seçim dönemi kapanmıştır. Önümüzde 4 yıllık dönem vardır. Muhalefet partilerinin erken seçimi getirme gündemleri kendi aralarındaki iç mücadeleyi yönetmeye dönük olarak gündeme gelmektedir. Erken seçimin muhattabı değiliz. Bu tartışmaları gereksiz gördüğümüzü ve toplumumuzun her kesiminin planını buna göre yapması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.


TÜRKİYE-SURİYE NORMALLEŞMESİ
Cumhurbaşkanımızın Türkiye-Suriye normalleşmesiyle ilgili açıklamaları oldu. Bu konu bütün dünyada da gündem oldu. Baştan beri sürdürdüğümüz tutumumuzu sürdürüyoruz. Biz Suriye halkının iradesinden, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. O sebeple Cenevre ve Astana sürecini birbirine alternatif görenlere karşı biz süreçleri birbirinin tamamlayıcısı olarak gördük. Böylece rejim ve muhalefetin aynı zeminde buluşmasını sağladık. Oradaki varlığımız Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı değil, teröristan kurulmasına karşıdır. Milli güvenliğimize yönelik tehdit bertaraf edilmiştir. Bu süreçlerde Suriye’de asıl beklentimiz evini terk etmek zorunda kalan milyonlar için Suriye’nin güvenli hale gelmesidir.

“SOKAK KÖPEKLERİNE SON NOKTAYI KOYMAK ÜZEREYİZ”
(Sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi) Son noktayı koymak üzereyiz. Bu hafta Meclis’e sevkini yetiştirmeye çalışacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com