AKP ve MHP, ‘depremdeki aksaklıkların’ araştırılmasını istemedi

CHP'nin, arama kurtarma başta olmak üzere depremdeki aksaklıkların araştırılması önergesi AKP ve MHP milletvekilleriyle oylarıyla reddedildi.

KRONOS 15 Mart 2023 GÜNDEM

CHP’nin, arama kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere deprem sonrasındaki aksaklıklar hakkında verdiği grup önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerde kurtarılabilecek binlerce kişi arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere birçok eksiklik nedeniyle hayatını kaybetti. CHP bu aksaklıkların araştırılması için TBMM’ye önerge sundu.

Grup önergesi üzerine söz alan Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, şunları söyledi:

‘BELKİ DE BİNLERCE İNSANIMIZ BUGÜN ARAMIZDA OLACAKTI AMA YOKLAR…’

“TBMM’de 5 milletvekili ile temsil edilen 700 bin nüfusluk bir şehir unutuldu. Nasıl mı? Bakınız İçişleri Bakanlığı’nın, AFAD’ın hemen deprem sonrası yapmış olduğu iç yazışmasında şehirleri tek tek sayıyor. Adıyaman yok. Yine Ulaştırma Bakanlığı deprem sonrası hava araçları görevlendirme yazısını çıkarıyor. İlleri tek tek sayıyor, Adıyaman yok. Bakınız bu unutulan, yok sayılan Adıyaman sadece Pazarcık’a 10 kilometre mesafede Gölbaşı ilçemiz var. Komşu bir il, hükümet Adıyaman’ı afette de unuttu. Yani Adıyaman iki kere yıkıldı. Adıyaman’da insanlar iki kere öldü. Birisini art arda gelen depremler bir tanesi de bu liyakatsiz kadroların bu yazışmaları yapan niteliksiz insanların basiretsizliği yüzünden öldü. Peki bu yazışmalar, bu unutkanlık neye mal oldu biliyor musunuz? Bu unutkanlık, kurtarma pozisyonunda olan, enkaz altında inleyen binlerce insanın ağlayarak ölmesine sebep oldu. Eğer bu iş doğru koordine edilseydi, eğer Adıyaman’ın da bu depremden etkilendiği gerçeği doğru bir şekilde koordine edilseydi belki de vefat eden binlerce insanımız bugün aramızda olacaktı ama yoklar. Peki soruyorum size, bu ihmali yapanlar, bu cinayeti işleyenler hakkında siz hükümet olarak ne yaptınız? Bütün Adıyamanlılar bunu bekliyor. Ne yaptınız? Adıyaman’ı unutanları, siz nasıl bir muameleyle ödüllendireceksiniz?”

Konuşmaların ardından geçilen oylamada araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com