AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

AKP Sözcüsü Çelik, mahkemenin Berberoğlu kararına ilişkin, "Yüksek mahkeme karar vermiş. Bizim bu süreçle ilgili söyleyeceğimiz bir şey yok" dedi.

KRONOS 09 Şubat 2021 GÜNDEM

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi protestoları ile ilgili de konuşan Çelik, “Atanmış bir yöneticiyi biz yönetici olarak kabul etmiyoruz ifadesinin ötesinde, fiziki engelleme, üniversite yönetimini çalıştırmama gibi bir duruma gelince güvenlik güçlerinin müdahalesi söz konusu olacaktır. Demokratik protesto hakkı aşıldı” dedi. Çelik, Berberoğlu kararına ilişkin, “Yüksek mahkeme karar vermiş, belli mekanizmalara harekete geçmiş. Bizim bu süreçle ilgili söyleyeceğimiz bir şey yok” diye konuştu.

Ömer Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili olarak çeşitli devletlerin açıklamalarını yakından takip ediyoruz. Bu açıklamalarda Türkiye’nin egemenlik hakkına dönük olarak hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir takım cümleler oluyor. Genelde kendi ülkeleriyle ilgili detaylı anlayış bekleyenler, bizim ülkemizdekilerle ilgili kaba saba açıklama yapmakla yetiniyorlar. Biz bu tepkileri verdiğimiz zaman, insan hakları konusu evrensel bir konudur diyorlar.”


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

 

“İnsan hakları konusundaki hassasiyetimizle ilgili bir sorgulamayı bunların yapabileceği bir durumu değerlendirmiyoruz. Atanmış bir yöneticiyi biz yönetici olarak kabul etmiyoruz ifadesinin ötesinde, fiziki engelleme, üniversite yönetimini çalıştırmama gibi bir duruma gelince güvenlik güçlerinin müdahalesi söz konusu olacaktır. Demokratik protesto hakkı aşıldı.”

“ATANAN REKTÖR BİZDEN OLMASAYDI…”

“Atanan rektör bizden önceki uygulamaların bazılarında olduğu gibi, başka bir partinin parti meclisi üyesi olsaydı, ya da aktif olarak danışmanlık yapan birisi olsaydı ve atansaydı bazı kesimlerin bu eleştirileri ortaya koymayacağını öngörmek mümkün. Burada demokratik protesto hakkı, demokratik eleştiriyle eylemin bir şiddete veya oradaki öğrencilerin eğitim-öğretim hayatını engellemesine, terörle iltisaklı grupların bu işlerin içine girmesi gibi meselelere hassas olmak gerekir.”

“Burada tabi bu tip meselelerde herkesin sağ duyulu olması gerekir. Grupların sızması konusunda, işte valilik açıklama yapıyor kimler hangi eylemlere katılmış, bunların iltisakları nedir gibisinden… Burada sağ duyu ile hareket etmek zorunludur.”

TWİTTER’A ‘SOYLU TEPKİSİ

Çelik, Twitter’ın bazı hesapları ve paylaşımları engellemesine ilişkin de şunları söyledi:

“Sosyal medya şirketleri birer özgürlük mecrası olarak ortaya çıktılar ama şimdi kafalarına göre yargı kararı olmadan keyfi kararlarla kamu otoritesi gibi davranıyorlar. PKK yöneticilerinin hesaplarına resmi onay verirken, mavi onay verirken KKTC yöneticileri niçin bundan mahrum kalıyor? Diyarbakır annelerini anlatan Twitter hesabı engellendi. Buradaki keyfi kararın arkasındaki ilkeler nedir? Hiçbir şekilde böyle bir şey gözükmüyor. Peygamberimize, Müslümanlara dönük nefret suçu olan tweetleri niçin engellemiyorsunuz? Hangi mahkeme kararıyla ya da hangi ilkelerle hareket ediyorsunuz? Bunların net bir şekilde bilinmesi lazım.”


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

 

“Sosyal medya ulusal iradeleri aşan, kavga eden, hukukla kavga eden bir mekanizmaya dönüştü. Bu arkasından bir dijital faşizm, diktatörlük getirecektir. Burada bu kriz alanına daha çok olumsuz katkıda bulunmak yerine mantıklı ve ilkeli bir yaklaşım getirmek gerekir. Hele KKTC’deki bazı yöneticilerinin hesaplarına yapılan muamelenin mantığı nedir?”

YUNANİSTAN VE KKTC GÜNDEMİ

Çelik, gazetecilerin “Yunanistan ile istikşafi görüşmeler devam edecek. Tarihler belli oldu. Miçotakis’in dün bir açıklaması oldu. ‘Hedefimiz Kıbrıs’taki Türk işgaline sona erdirmek’ dedi. Görüşmeleri bu açıklama etkiler mi?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Türkiye yapabileceği en olumlu katkıyı yapıyor. Asıl müttefiklerimizin Yunanistan’a telkinde bulunmaları gerekir. Türk askeri Kıbrıs’ta işgal gücü değildir, tam tersine barış gücüdür. Türk askeri oraya katliamı önlemek için, soykırımı önlemek için gitmiştir. Zaman zaman ortaya çıkan eylemlere baktığımızda, maalesef bu katliamların halen mantığını taşıyan bazı kesimlerin hala ırkçı yaklaşımları üretmekle meşgul olduklarını görüyoruz.”


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

d AKP’den Berberoğlu kararıyla ilgili açıklama: Tavrımızı koyacağız

 

“Türk askeri oradan çekilmeyecek. İkincisi barış gücü olarak bulunuyor. Zaman zaman şunu söylüyorlar. Garantörlük ve askerin orada bulunmasının modası geçti. Türk silahlı kuvvetlerimiz orada kalıcıdır. Onların düşünmesi gereken şey garantörlüğün modası geçmiş değildir. Modası geçmiş şey, sürekli aynı tezlerle oturuyorlar. Hiçbir şey vermeden her şeyi almak istiyor. Türk tarafından toprak istiyor, doğal kaynaklarını bölüşmeye yanaşmıyor. Sonra diyor ki, masadan kalkalım.”

“TAVRIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ”

“Enis Berberoğlu konusunda yerel mahkeme yeniden yargılama kararı verdi. Berberoğlu kararını nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna ise Çelik, şöyle yanıt verdi:

“Bu konuda daha önce de görüşlerimizi açıkladık. Bu bahsettiğiniz süreç yargısal bir süreç. Türkiye’de yargı mekanizması işliyor. Yüksek mahkeme karar vermiş, belli mekanizmalara harekete geçmiş. Bizim bu süreçle ilgili söyleyeceğimiz bir şey yok. Yüce Meclis’e düşen konular geldiği zaman grubumuz değerlendirmesini yapacak ve tavrını ortaya koyacaktır.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkemenin ‘yargılanmasının durdurulması’ ve ‘kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması’ kararı da Berberoğlu’nun yeniden vekil olmasının yolunu açtı. Kararın ardından Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com