AKP’den ‘kimyasal silah’ açıklaması: İftira

AKP Ömer Çelik, TSK'nın PKK'ya karşı sınır ötesi operasyonlarında kimyasal silah kullandığı iddiaları için, "Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kimyasal silah kullanmakla suçlayanlar, alçak bir iftira şebekesinin parçasıdır" açıklamasını yaptı.

KRONOS 20 Ekim 2022 GÜNDEM

AKP Sözcüsü Ömer Çelik

AKP Ömer Çelik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ya karşı sınır ötesi operasyonlarında kimyasal silah kullandığı iddiaları için “iftira” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, sosyal medyaya yansıyan görüntülerle ilgili çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Dışişleri Komisyonu bir araştırma yapmalıdır” diyerek konunun incelenmesi çağrısında bulundu.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda “Sosyal medyada PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler olduğunu avukatlarım aktardılar. Bu görüntülere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz” ifadelerini kullandı.

ÇELİK “KİMYASAL” İDDİALAIRNA YANIT VERDİ 

İddialara sosyal medya hesabındaki paylaşımları ile cevap veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kimyasal silah kullanmakla suçlayanlar, alçak bir iftira şebekesinin parçasıdır. Bunlar terör örgütünün cinayetlerini masum göstermeye çalışan odaklardır. PKK’nın cinayetlerini övenler, kirli odakların temsilciliğini yaparak TSK’ya saldırıyorlar.

Kahraman TSK terörle mücadelesini en yüksek hukuki ilkelere ve standartlara bağlı şekilde yürütmektedir. TSK’nın, cinayet şebekesi terör örgütlerine karşı verdiği mücadele dünyanın en haklı, en şeffaf ve en onurlu mücadelesidir.”

DEMİRTAŞ, “TBMM SESSİZ KALAMAZ” DEMİŞTİ 

Eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Sosyal medyada PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler olduğunu avukatlarım aktardılar. Bu görüntülere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz” dedi. “Bunu sessizlikle geçiştirmek suçu onaylamaktır” diyen Demirtaş, “Durumun tespiti için bağımsız, uluslararası bir heyetin bölgeye giderek inceleme yapması gerekir. Bunun koşulları sağlanmalıdır” ifadesini kullandı.

HDP, KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ 

Öte yandan konuyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili “Siyaset erki ve Parlamento sorumluluk almak zorunda. Dışişleri Komisyonu bir araştırma yapmalıdır” dedi.

Sınır ötesi operasyonlarda kimyasal kullanıldığına dair görüntülerin, iddiaların ve videoların kamuoyuna yansıdğıını belirten Beştaş, şu açıklamayı yaptı:

“Bunlar yokmuş gibi hiçbirimiz davranamayız. Siyaset erki ve Parlamento sorumluluk almak zorunda ve bunun cevabını bulmak zorundayız. Dışişleri Bakanlığı henüz bir açıklama yapmadı. Gerçi genelde susmayı tercih ediyorlar. Dışişleri Komisyonu bir araştırma yapmalıdır. Kamuoyunu ikna edici bir açıklama gerekiyor bu konuda. Dün Merkez Yürütme Kurulumuz da bir açıklama yayınladı ve iddiaların defaatle hızla soruşturulması gerektiğini söyledi. Açıkçası bu çok önemli bir meseledir ve Türkiye, 29 Nisan 97’ye kadar imzaya açık olan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin uygulanması ve kimyasal silahların takibi için bağımsız olarak 97’de OPCW kuruldu ve Türkiye 97’de bunu onayladı. Kimyasal Silahlar Sözleşmesi tüm bir kitle imha silah kategorisini ortadan kaldırmayı amaçlayan uluslararası bir anlaşmadır ve faaliyet alanı, içeriği oldukça kapsamlı olup imzacı tüm ülkelerin bu akde uyması zorunludur.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com