AKP’den ‘sokak hayvanlarını uyutma’ yasası geliyor

İngiltere, İtalya ve Portekiz'de uygulanan yöntemi örnek alan AKP, sokak hayvanlarını uyutmak için yeni yasa hazırlığında.

KRONOS 22 Mayıs 2024 GÜNDEM

AKP, Hayvan Hakları Kanunu’nda yapılacak değişiklikle sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulması konusunu gündemine aldı. Yeni yasa teklifinin yakında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

İngiltere, İtalya ve Portekiz’de uygulanan yöntemi örnek alan parti, kanun teklifini Meclis kapanmadan yasalaştırmayı hedefliyor.

Ekonomi gazetesine açıklama yapan AKP’li yetkililer, şimdiye kadar kullanılan bakım, kısırlaştırma ve barınak gibi yöntemlerin yetersiz kaldığına dikkat çektiler. Yetkililer, sokak köpeklerinin sayısındaki artışın devam ettiğine ve bunun toplum sağlığı açısından ciddi bir sorun haline geldiğini belirtti.

ÖNCE SAHİPLENİLMESİ İÇİN SÜRE VERİLECEK

Yeni düzenlemeyle, her belediyenin barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek kuracakları internet sitesinde sahiplendirmeleri için ilan vermeleri planlanıyor. Köpeklerin fotoğrafları internet sitesinde belirli bir süre bekletilecek. Bu süre içinde sahiplenilmeyen köpekler enjeksiyonla uyutulacak. Sahiplenilen ve uyutulan köpeklerin yerine barınaklara yeni köpekler alınacak ve süreç bu şekilde devam edecek. Yapılacak yasal düzenlemede kırsal ya da kent ayrımı gözetilmeyecek.

AKP kaynakları, uyutma yöntemini “Merhamet koşulları içinde, acısız, iğne kullanılarak gerçekleştirilecek” şeklinde tanımladı.

Belediyelerin internet sitelerinden sahiplendirilen köpeklerin takibi de yapılacak ve yeniden sokağa terkedilmelerini önlemek için çip takılarak sahiplenen kişilerin sorumluluklarını yerine getirmeleri sağlanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com