AKP’li Ali İhsan Yavuz: AKP Türk partisi değildir

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi AKP’li Ali İhsan Yavuz Türklüğü reddetti. Yavuz, “AK Parti bir Türk partisi değildir. AK Parti bir Kürt partisi de değildir. Ak Parti bir Türkiye partisidir” dedi.

KRONOS 09 Şubat 2024 GÜNDEM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz katıldığı canlı yayında Türklüğü reddetti. Yavuz, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada AKP “Türk partisi değildir” dedi.

AKP’li Yavuz, “AK Parti bir Türk partisi değildir. AK Parti bir Kürt partisi de değildir. Ak Parti bir Türkiye partisidir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısının ve bazı bakanların Kürt olduğunu belirten Yavuz, “Erdoğan’ın olduğu yerde etnisiteye dayalı bir yaklaşım sergilenebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Yavuz ayrıca etnik unsurlara dayalı bir partinin, parti olamayacağını sözlerine ekledi.

CUMHUR İTTİFAKI VE YENİDEN REFAH PARTİSİ
AKP’li Yavuz katıldığı canlı yayında ayrıca Yeniden Refah Partisi ve Cumhur İttifakı’nın diğer unsurları ile yerel seçim ittifakı ile ilgili yapılan görüşmelerin ayrıntıları ile ilgili bilgi de verdi.

Ali İhsan Yavuz’un CNN Türk’teki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Çok dinamik süreç içindeyiz. Adeta seçime geri sayım başladı. Çok yoğun tempoda herkesin çalıştığı süreç. Biz anketlerle başlayan temayüllerle devam eden kararın verildiği bir süreç yaşadık. Yarın akşama kadar bütün aday tanıtımları yapılacak.

Aday listeleri hazır. Bir süredir büyükşehirlerde aday tanıtımları yapılıyordu. Yerelde de meclis üyesi çalışmaları yapılıyor. AK Parti çok titiz bir çalışma yapıyor. İlke bazlı çalışma var. Sürecin nasıl işletileceği, hangi kriterlere göre adayların belirleneceği gibi hususlarda çok net kararlar alıyoruz. Akşamdan sabaha aklımıza geldiği gibi iş tutmuyoruz. Bir karar verdiysek bir emek var. Verilmiş karardan dönmek kolay değil.

MHP ile 13 toplantı yaparak süreç işlettik. Toplantılar ilkelere ayrıldı. Meclis üyesini nasıl belirleyeceğimiz de konuştuk. Nerede ittifak yapacaksak 2019’daki o zemin üzerinden hareket edeceğiz. MHP’nin aldığı oy bizim aldığımız oy belli. İnce işçilik ortaya çıkartacağız. Zemin belli anlaşık biz. AK Parti ve MHP’nin birlikteliğini önemsiyorum. Çok bereketli işlere imza attığımızı düşünüyorum.


BBP ile benzer bir iş birliği yapmıştık. BBP ile 7. toplantıyı yaptık. BBP büyükşehirlerde AK Parti’ye destek vereceğini açıkladı. İyi gitmeyen bir şey olduğunu düşünmüyorum.

HÜDA PAR ile 6 toplantı yaptık. İcap ettiğinde tekrar bir toplantı yaptık. Çok net bir çerçeve yakalayamadık. Kendi adaylarını çıkarıyor diye biliyorum.”

YRP İLE İTTİFAK
Yeniden Refah Partisi ile 4 toplantı yaptık. Nurettin Taş bey, Doğan Ayda hoca ile oturduk. Bu masada her şeyi konuşalım dedik. Bakış açıları farklı olabilir. Konuşuyor olmak çok önemli. Karşı gurup konuşuyor mu? Orada konuşulanların dışarıya saçılmasını doğru bulmuyoruz. Doğan hocam birkaç açıklama yaptı. Aradım ben böyle demedim ki dedim. Ben ne dediğimi biliyorum. Her bilgiyi açıklamak durumunda değiliz. Biz bir şeyi açıklıyorsak doğru açıklarız. Bir problem yok.

1 Şubat’ta oturduk. 5 Şubat’a kadar karşılıklı tekliflerde bulunduk. Bir kısım belediyelerde tekliflerde bulundular. Biz sadece meclis üyesi ile sınırlı tekliflerde bulunmadık. Yeniden oturup oturmayacağımızın cevabı bende yok. Masada Sakarya’nın adının geçtiğini hatırlamıyorum. Ben her şeyi not alırım. Karşılıklı müzakere yürüttük. Başta konuştuklarımız var. Ben AK Parti’nin tavrını ortaya koymaya çalıştım.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com