AKP’li Mehmet Metiner’den Suriyeli Kürtler çıkışı: İktidar artık kabul etmeli

AKP'li Mehmet Metiner: "Kürtlersiz bir bölgesel denklem artık kurulamaz. Bölgeye dair yeni bir devlet politikasını acilen devreye almak gerekir. Sadece Erbil üzerinden değil Erbil’in etki alanı içindeki Suriye’deki Kürtleri de denkleme dâhil edecek yeni bir pozisyon üretmek gerek."

KRONOS 24 Nisan 2024 GÜNDEM

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner

AKP’li Mehmet Metiner, Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın giderek Kürtsüz bırakılmak istendiğini savundu ve “Yeni bir çözüm sürecinden bahsetmiyorum. Ama yeni bir Kürt politikası olmazsa olmaz bir öneme sahip” dedi.

Bu kapsamda Erdoğan’ın Irak Kürdistanı’nın başkenti Erbil’e yaptığı ziyaretin önemine dikkat çeken Mehmet Metiner, “Kürtlersiz bir bölgesel denklem artık kurulamaz. O yüzden bölgeye dair yeni bir devlet politikasını acilen devreye almak gerekir. Sadece Erbil üzerinden değil Erbil’in etki alanı içindeki Suriye’deki Kürtleri de denkleme dâhil edecek yeni bir pozisyon üretmek gerek” çıkışında bulundu.

Metiner’in yazısı şöyle:

“Kürtlerin asıl tercihi olması gereken Erdoğan görünen o ki giderek Kürtsüz bırakılmak isteniyor.

Sözümün burasında içimizden o birilerinin “Kürtler daha ne istiyor? Neleri eksik ki?” diye soracağını biliyorum.

AK Parti’nin kurucu ruhuna ve misyonuna ters bu soru veya sorgulamanın kendisi bile Reis’i/AK Parti’yi Kürtsüz bırakmak isteyenlerin değirmenine su taşıyor.

Terörle mücadelede güvenlik politikaları ne kadar gerekliyse içeride Kürtlerimizi her anlamda kazanmaya yönelik yeni bir siyasi aklın devreye alınması da o kadar gerekli.

PKK’nın partisini siyaseten yenemediğinizde ortaya çıkacak sorunu her seferinde devlet gücüyle ortadan kaldırmak mı yoksa siyaseten yenmenin mümkün yollarını bulmak mı daha doğru?

‘DEVLET GÜCÜ ÇÖZÜM GETİRMİYOR’

Birincisi için yol kolay. Ama çözüm getirmiyor. Sandık konulduğunda tekrar başa dönülüyor.

İkinci yol en doğru yol. Mümkün yolları var. Bunun için AK Parti’nin o kurucu ruhuna uygun yeni bir siyasi aklı devlet pratiğine dönüştürmek.

Dün Cumhurbaşkanımızın Irak gezisi dolayısıyla Erbil’e yaptığı ziyaret her bakımdan önemli.

Kürtlersiz bir bölgesel denklem artık kurulamaz. O yüzden bölgeye dair yeni bir devlet politikasını acilen devreye almak gerekir. Sadece Erbil üzerinden değil Erbil’in etki alanı içindeki Suriye’deki Kürtleri de denkleme dâhil edecek yeni bir pozisyon üretmek gerek.

‘YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ DEĞİL AMA YENİ BİR KÜRT POLİTİKASI’

Kürtlerin hamisi algısı ve Kürtlerin kazanımından memnuniyet duyulduğu algısı, her anlamda Türkiye’ye kazandırdığı gibi içeride de AK Parti’ye güçlü bir destek sağlar.

Yeni bir çözüm sürecinden bahsetmiyorum.

Ama yeni bir Kürt politikası olmazsa olmaz bir öneme sahip.

Henüz vakit varken.

Erdoğan’ı/AK Parti’yi Kürtsüz bırakma veya bu ülkenin Kürtlerini Erdoğan’dan kopartma oyunu acilen bozulmazsa yarın dizimizi döveriz, biline!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com