AKP’li Şahin, yargı kararlarına rağmen 2 milyon metrekare alanı satışa çıkardı

AKP'li Antep Büyükşehir Belediyesi 5. Zırhlı Tugay arazisinden 2 milyon metrekare alanı yargı kararları ve meslek odalarının itirazlarına rağmen imara açtı. CHP'li Külekçi, "AKP dışında bütün şehir yapılaşma olmasın istiyor. Kent merkezi tam bir keşmekeş haline gelecek" dedi.

KRONOS 08 Mart 2024 GÜNDEM

AKP’li Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2019 yerel seçimleri öncesinde ‘Medeniyetler Şehri’ adıyla bir proje duyurdu. Proje kapsamında merkeze bağlı Şehitkamil ilçesindeki 11 milyon 500 bin metrekarelik alanın imara açılmasına karar verildi. Proje, 2021’in mart ayında Antep Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçerek askıya çıkarıldı.

2 MİLYON METREKARE ALAN SATIŞA HAZIR HALE GETİRİLDİ

ArtıGerçek’ten Sinan Şahin‘in haberine göre proje kapsamında ilk etapta parselasyonu yapılan 2 milyon metrekarelik alan (Adliye ve Kalyon Stadyumu arasındaki yolun sol tarafının tamamı) satışa hazır hale getirildi. Ancak kentteki Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) temsilcileri, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, projede kamu yararı olmadığı gerekçesiyle karara karşı çıkarak konuyu yargıya taşıdı.

BELEDİYE YARGI KARARLARINI DİNLEMEDİ

Süreç içerisinde Antep 3. İdare Mahkemesi, şehircilik ve planlama ilkelerine ayrılı olduğu gerekçesiyle önce yürütmenin durdurulması ardından da planın iptaline karar verdi. Ancak Antep Büyükşehir Belediyesi her defasında imar planını yeniden revize ederek projeyi devam ettirdi.

İMAR PLANI ÜÇÜNCÜ KEZ YARGIYA TAŞINDI

Antep Büyükşehir Belediyesi, planın yargı tarafından iptal edilmesi ihtimaline karşı yeni imar planı hazırlayarak askıya çıkardı. Bu gelişmenin ardından CHP’li Meclis üyeleri ve meslek odaları, daha önce iki kez yargıdan dönen planın iptali için üçüncü kez mahkeme yoluna başvurdu.


‘AKP DIŞINDA BÜTÜN ŞEHİR KARŞI ÇIKIYOR’

Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi CHP’li Beyhan Külekçi, “AKP dışında bütün şehir yapılaşma olmasın istiyor. Bunun sebebi de merkezdeki yoğun sıkışıklık. Çünkü şehrin artık biraz etrafa dağıtılması, merkezin rahatlatılması gerekiyor. 11 milyon 500 bin metrekarelik bir alanın zamanla imara açılması ile birlikte nüfus ve trafik yoğunluğu da beraberinde geliyor. İpek yolunda zaten aşırı bir yoğunluk var. Bununla birlikte kent merkezi tam bir keşmekeş haline gelecek.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com