AKP’li Şamil Tayyar: Ankara Emniyeti’ndeki iddialar hayli ürkütücü, MİT de devreye girdi

Kaplan soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'e yakın üç üst düzey polis müdürünün açığa alınmasının arkasındaki iddiaların "hayli ürkütücü" olduğunu belirten AKP'li Şamil Tayyar, "MİT de devrede. Siyasi operasyon iddialarını çok yönlü soruşturuyor" dedi.

KRONOS 11 Mayıs 2024 GÜNDEM

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen mafya lideri Ayhan Bora Kaplan’a yönelik soruşturma, Ankara Emniyeti’nde depreme neden oldu. Kaplan soruşturması nedeniyle Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’e yakın üç üst düzey polis müdürünün açığa alınmasının arkasında “anayasal düzenin değiştirilmesi girişimi” iddiası olduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın inceleme başlattığı iddialara ilişkin AKP’li Şamil Tayyar’dan “Ankara Emniyeti’ndeki son gelişmeler hayli ürkütücü” çıkışında bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli, İçişleri Bakanlığı’nın da idari soruşturma açtığını belirten Şamil Tayyar, “Ayrıca MİT de devrede. Siyasi operasyon iddialarını çok yönlü soruşturuyor” bilgisini verdi.


 

Ankara Emniyeti’ndeki üç müdürün görevden alındığını anımsatan Tayyar, şunları aktardı:

“Örgüt lideri Kaplan, teknik takibe alındıktan 10 gün sonra dinlendiğini öğreniyor. Berlin’e kaçmak için Esenboğa’ya giderken yakalanıyor. Kaplan sorgusunda görevlileri ‘ben yanarsam herkesi yakarım’ diye tehdit ediyor. Örgütün üst düzey 3 yöneticisinden biri olan Serdar Sertçelik gizli tanık yapılarak koruma altına alınıyor. Yurtdışına çıkış yasağı olduğu halde kaçıyor. Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, gizli tanığa yurt dışındayken telefonla ulaşıyor, piyasaya yayılan o tezgah dolu konuşmayı yapıyor. İki taraf da konuşmayı kayda alıyor, gizli tanık konuşmayı medyaya servis ederken, müdür yardımcısı konuşmayı savcılığa vermiyor. Müdür Yardımcısı Demircan, sorgusunda ‘üstlerimin bilgisi dahilinde görüştüm’ deyince, Organize Suçlar Şube Müdürü ve bağlı olduğu Ankara Emmiyet Müdür Yardımcısı ile birlikte açığa alınıyor. Başka detaylar da var ama kısa özeti böyle.”

Bakan Ali Yerlikaya ile konuştuğunu söyleyen Tayyar, kısa zamanda soruşturmanın sonuçlanacağını ifade etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com