AKP’li Şamil Tayyar’dan DEM Parti’nin vekil çıkaramayacağı seçim önerisi

Şamil Tayyar partisi AKP'de bazı vekillerin tepkilere neden olması sonrası tartışmaları bitirecek sistem önerisinde bulundu. "Dar bölge seçim sistemi"ni öneren Tayyar, "DEM Parti de vekil çıkaramaz" diyerek sistemi savundu.

KRONOS 15 Nisan 2024 GÜNDEM

AKP’li Şamil Tayyar, yerel seçim sonrası bayram tatilinde Monaco’da yediği ıstakozu paylaşan AKP milletvekili Şebnem Bursalı üzerinden başlayan tartışmalar sonrası vekil sorununu çözecek bir öneride bulundu. Daha önce de dar bölge seçim sistemini öneren Tayyar, vekil tartışmaları sonrası bunu yineledi ve “Vekillerle ilgili tartışmayı minimize edecek en kalıcı formül, toplumun oyun kurucu olmasıdır. Hastane veya cezaevi menüsü gibi önüne konan yemeği tüketmeye zorlanan topluma malzemeleri verir istediği menüyü hazırlamasına fırsat oluşturursanız günahı da sevabı da kendine ait olur. Doğrudan kendi iradesini yansıtmayan vekil listelerine ‘zorunlu’ oy verse de bir türlü içine sindiremediğinden öfkesini kusacak fırsat kolluyor” ifadelerini kullandı.

“Bu sorunun aşılmasını sağlayacak denenmiş modeller var” diyen Şamil Tayyar, ekledi: “Favori modelim, dar bölge seçim sistemi.”

Tayyar, önerisini “DEM Parti vekil çıkaramaz” şeklinde pazarladı:

“İl sayısı 50’ye, vekil sayısı 100’e düşürülebilir. Her ilden çoğunluk sistemine göre 2’şer vekil seçilebilir. ABD’deki senato gibi. Veya mevcut durum korunur, 600 seçim bölgesi oluşturulur, her bölgeden 1 vekil meclise girer. Bu konudaki temel eleştiri, DEM’e yarayacağı, feodal güçlere yol açacağı iddiasıdır.

Buna katılmıyorum. Aksine bu model, DEM’i Diyarbakır/Van arasına sıkıştırır, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Mersin, Gaziantep gibi diğer bölgelerde DEM vekil çıkaramaz.

Aşiretlere gelince. Zaten Doğu’da neredeyse tüm partiler aşiretlerden aday gösteriyor.

Yine de sakıncalı bulunursa, 1991’deki gibi tercihli oy sistemi getirilebilir. Seçmene vekil sayısının 2/3 katı aday gösterirsiniz, onlar birini tercih eder. Bunun da mahsurları var diyorsanız, üyelere dayalı önseçim çare olabilir. Veya bulacağınız başka bir sihirli formül.”

Tayyar şöyle devam etti:

“Ne yazık ki partiler, güçlerini korumak için istediğini vekil yapma yetkisinden kolay vazgeçmezler.

CHP bile kurultay vaadi olduğu halde ön seçimi rafa kaldırdı.

Neticede toplumun oyun kurucu olmadığı bir modelde toplum/vekil ilişkisi, her daim sorunlu olur.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com