Şamil Tayyar’a deprem konutu çıkmıştı: İşte müteahhitlerle bağlantıları

AKP'li Şamil Tayyar'a Antep'te deprem konutu çıktı. Gazeteci Timur Soykan, Tayyar'ın müteahhitlerle bağlantılarını anlattı.

KRONOS 11 Şubat 2024 GÜNDEM

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin vurduğu illerden biri de Antep’ti. Deprem sonrası inşa edilen konutlar için yapılan kura çekimlerinde eski AKP’li milletvekili Şamil Tayyar’a konut çıktı. Tepkilerin ardından açıklama yapan Şamil Tayyar, “Kurada 2+1 85 metrekare ev çıktı. Babamın iki katlı bahçeli bir evi vardı. Ev benim üzerime kayıtlıydı ve ağır hasar raporu vermişlerdi. Bir süre sonra da yıkıldı. Hak sahibi olarak deprem konutuna başvurduk” dedi.

Tayyar’a konut çıkmasının ardından gazeteci Timur Soykan, “Yuh be… ‘Bu kadar olmaz’ sözünün bir karşılığı yok artık Türkçede. Şamil Tayyar’a deprem konutu verilmiş. Şamil Tayyar depremde binlerce insanımızı öldüren rant çetesinin liderlerinden. Aşağıdaki bilgiseli lütfen okuyun. Depremzedeler çadırda, konteynerdeyken ona ev verildi” tepkisinde bulundu.

Soykan, 19 Mart 2023’te yaptığı ve Şamil Tayyar’ın müteahhitlerle olan bağlantılarına dair paylaşımlarını hatırlattı.

‘MÜTEAAHHİTLERİN AKP’LİLERLE BAĞLARI ÇOK AŞİKAR’

Gazeteci Soykan’ın paylaşımları şöyle:

“Depremle ilgili 284 tutuklunun 102’si müteahhit, 151’i yapı sorumlusu, 13’ü yapı sahibi, 18’i binada değişiklik yapan kişi. Müteahhitlerin ortağı siyasiler, bürokratlar, rant çeteleri gizleniyor. Bu bilgiselle onları arşivleyeceğiz. Adalet için… Gaziantep İslahiye’den başlıyoruz. Daha sonra ilçe ilçe devam edeceğiz. İslahiye ve Nurdağı’nda kiminle konuşsanız Şamil Tayyar’ın müteahhitlerle ilişkisinden bahsediyor. Müteahhitlerin, AKP il ya da ilçe yönetimi ile belediyelerdeki aile bağları çok aşikar.

Ahmet Tekin, İslahiye’nin büyük müteahhitlerindendi. İnşa ettiği 6-7 yıllık apartmanlar bile yıkıldı onlarca insan öldü. Kardeşi Veysi Tekin, AKP ilçe yöneticisiydi. İslahiye Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmuştu. Şamil Tayyar’a çok yakın isimler. Kardeşi belediye meclisindeyken Ahmet Tekin, imar planı değişip kat izni 4’ten 7’ye çıkan alanlarda devreye giriyordu. Belediye bağlantılı bu işlerle büyük paralar kazandılar. Ahmet Tekin ve Veysi Tekin tutuklandı. Onların gizli ortakları yargılanmayacak mı?

Ahmet Tekin’in kızı, müteahhit Şaban Doğan’ın oğlu ile evlendi. Nikahı Fatma Şahin kıydı Şamil Tayyar şahitler arasındaydı. Şaban Doğan eski AKP İslahiye İlçe Başkanı’ydı. Son yıllarda Tayyar ile arası bozulmuştu. Depremde yeni yaptığı binalar yıkılmadı ama ağır hasar gördü.

‘ŞAMİL TAYYAR’A ÇOK YAKIN İSİMDİ’

Müteahhit Hüseyin Erdoğan, Şamil Tayyar’a çok yakın isimdi. Kardeşi İbrahim Doğan, eski AKP İslahiye İlçe Başkanı’ydı. İnşa ettiği Hüseyin Tayyip Erdoğan Apartmanı yıkıldı, ailesinden çok sayıda insan öldü. Tayyar, ona sarıldığı fotoğrafı paylaştı. Hüseyin Erdoğan tutuklandı.

Müteahhit Murat Ergin Mideoğlu ise Şamil Tayyar’ın İslahiye’deki sağ kolu olarak biliniyor. Henüz bir yıllık binaları depremde ağır hasar gördü. Mideoğlu, aslında öğretmen ve eski İlçe Milli Eğitim Müdürü. Tayyar milletvekiliyken İslahiye Belediye Başkan Yardımcılığı koltuğunda oturdu.

Mideoğlu’nun yeşil alanken konut ve ticari alana çevrilen yerlere binalar yaptığı öne sürülüyor. Şamil Tayyar’ın kardeşiyle gizli ortak olduğu iddiası var. Mideoğlu gibi; milli eğitim müdürüyken müteahhitlerle iş yapıp inşaat işine giren çok örnek var.

‘O DA TAYYAR’A YAKINDI’

Müteahhit İzzet Aytekin onlarca insanın öldüğü Müge Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulu üyesiydi. AKP’li İslahiye Belediye Başkan Yardımcısıyken eşine ait görünen inşaat şirketi vardı. Yeni yaptığı binalar depremde ağır hasar gördü. O da Tayyar ile yakındı. Fotoğrafta solda. İslahiye’de yıkılan pek çok binanın denetim raporunda Kadir Ateş’in 3T Yapı Denetim Şirketi’nin imzası vardı. Hatta ağabeyine ait Bahadır İnşaat’ın binalarını da güya denetlemişti. Tabii ki ortaktılar. Sefa Apartmanı’nın da arasında olduğu binalarında onlarca insan öldü.

Ateş kardeşlerin, Gaziantep Belediyesi’ndeki bir başkan yardımcısıyla çok yakın oldukları iddia ediliyor. Kadir Ateş’i AKP’li Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz da ziyaret etmiş. Kadir Ateş ve Ali Ateş aranıyor ve yurt dışına kaçtıkları belirlendi. Elbette İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ın (soldan dördüncü), ilçede kat artırımları yapılıp imar planları değişirken rant çetesinden uzak olması mümkün değil. Şamil Tayyar ve Murat Ergin Mideoğlu ile fotoğraftaki gibi sık sık yan yana geliyor.

İslahiye’de Şamil Tayyar’ın yanı sıra AKP’li Gaziantep Belediyesi’nin bir başkan yardımcısının ranta yön verdiği öne sürülüyor. Bu başkan yardımcısıyla ilişkili Gaziantep Belediyesi Meclis üyesi avukatın imar işlerini rüşvet karşılığı çözdüğü konuşuluyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com