AKP’li Ünal: Meclis’in ilk gündemi ‘dezenformasyon yasası’ olacak

AKP'li Ünal, internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören ve kamuoyunda 'sansür yasası' olarak anılan 'dezenformasyon yasası'nın Meclis’in ilk gündem maddesi olacağını söyledi.

KRONOS 24 Eylül 2022 GÜNDEM

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nun ilk gündem maddesinin kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ olacağını söyledi.

Ünal, “Temmuz ayı içerisinde ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ekim ayına ertelediğimizi ifade etmiştik. Bu ertelemeyi de muhalefetle, diğer gruplarla yaptığımız istişarelerle gerçekleştirmiştik. Şimdi 1 Ekim’de Meclis açıldığında ilk sırada Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini, yani Dezenformasyonla Mücadele Kanunu’nu ilk gündem olarak alıyoruz” dedi.

DHA’ya konuşan Ünal, “Sonra Endüstri Bölgeler Kanun Teklifi var. Yurt dışında bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının görev sürelerinin uzatılmasına dair tezkereler var. Yani, Mali, Orta Afrika, Lübnan, Azerbaycan tezkereleri var. Yine 9 Ekim’e kadar seçiminin yapılması gereken Anayasa Mahkemesi’ne bir üye seçimi var. Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na bir üye seçimi ile RTÜK üye seçimi var. Bir de üzerinde çalıştığımız bir torba yasası teklifi var” bilgisini paylaştı.

Mahir Ünal, Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri başlamadan bu düzenlemeleri Genel Kurul’dan geçirmeyi planladıklarını belirtti.


 

‘RUH SAĞLIĞI YASASI TASLAK HALİNE GELDİ’

‘Ruh Sağlığı Yasası’ ile ilgili çalışmalarda da sona gelindiğini aktaran Ünal, “Sağlık Komisyonu Başkanımız Sayın Recep Akdağ, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve benim üzerinde çalıştığımız Ruh Sağlığı Yasası var. O da belli bir taslak haline geldi. Önümüzdeki günlerde bütün taraflarla Türk Psikiyatri Dernekleri, PDR gibi taraflarla görüşmeler tamamlandıktan sonra hazır hale getirmeye planlıyoruz. Ruh Sağlığı Yasası da uzun bir süredir Sağlık Bakanlığı ve Meclis’in beraber çalıştığı yasalardan bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com