AKP’nin Avrupa kolunun başkanı Köksal Kuş: Almanya’nın ‘terör örgütü’ tanımaması bir şey ifade etmez

AKP'nin Avrupa'daki kolu Demokratlar Birliği Başkanı Köksal Kuş, AKP'li Mustafa Açıkgöz'ün Kürtler ile Gülen cemaatine yönelik hedef gösterme ve nefret söylemi içeren ifadelerin savundu. Kuş, Almanya tarafından Gülen cemaatinin terör örgütü olarak kabul edilmemesinin kendileri için bir şey ifade etmediğini söyledi.

KRONOS 21 Ocak 2023 GÜNDEM

Avrupa Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş, Kanal Avrupa'da konuştu.

Avrupa Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş, AKP Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün Kürtler ve Gülen cemaati üyelerine yönelik nefret söylemini savundu. Kuş, Açıkgöz’ün sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Milletvekili hiç zaman onu kast etmedi. PKK’yı Almanya bir terör örgütü olarak tanımlıyor. FETÖ’cüleri tanımamış olmamaları bizim için çok bir şey ifade etmiyor” dedi.

AKP Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Almanya’nın Neuss kentinde MHP’ye yakın bir derneğe ziyaretinde yaptığı konuşmada, Gülen cemaatine ile Kürtlere yönelik hedef gösteren ve nefret suçu içeren bir konuşma yaptı. Açıkgöz, “Onlara Türkiye’de yaşam hakkı tanımadığımız gibi Almanya’da da tanımayacağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar o PKK terör örgütünü, FETÖ terör örgütünü de bitireceğiz. Bunlara Türkiye’de yer vermeyeceğiz. Allah’ın izniyle orada bitirdik, dünyanın neresinde olursa olsun saklandıkları delikten çıkarıp yok edeceğiz. Bundan emin olun. “demişti.

ALMANYA’DAN SERT TEPKİ

Açıkgöz’ün bu açıklamalarına Alman hükümeti en üst düzeyden tepki gösterdi. Ardından Alman medyası konuyu bir hafta boyunca ilk haber olarak gördü. AKP’nin Avrupa’daki kolu olan Demokratlar Birliği Başkanı Köksal Kuş, Avrupa Kanalı’nda katıldığı programda, Açıkgöz’ün açıklamalarını savundu. Kuş, “Seçimlerin provoke edilmesi için her türlü yola başvuracaklar. Son zamanlarda seçimleri provoke etmek için bazı grupların hareket geçtiğini, bu olayların ardından FETÖ’cülerin olduğunu görmekteyiz. Özellikle basın da sosyal medyada etkili olup bunları yayıyorlar” iddiasında bulundu.


 

Kuş, katıldığı kanalda Kürtler ve Gülen cemaati üyelerine yönelik AKP’li Açıkgöz’ün nefret söylemi içeren ifadelerini şu şekilde savundu:

“Milletvekili hiç zaman onu kast etmedi. PKK’yı Almanya bir terör örgütü olarak tanımlıyor. FETÖ’cüleri tanımamış olmamaları bizim için çok bir şey ifade etmiyor… Varlığına kast etmiş örgütlere karşı gereğini yapar, zaten yapması da gerekiyor. Burada kast edilen Kürt vatandaşlar olmaz” dedi.

‘BİR PROPAGANDA YAPILMIYOR’ İDDİASI

AKP’li vekillerin Almanya ziyaretlerinde siyasi faaliyette bulunmadığını iddia eden Kuş, şöyle devam etti: “Siyasi faaliyet içinde bulunmuyorlar. Vatandaşlar bir araya gelip onların dertlerini dinleniyor, bir propaganda yapılmıyor. Vatandaşlarımızın Türkiye ile ilişkilerin problemleri var. Bunları birilerine anlatması gerekiyor. Hükümet yetkilerinin buraya gelip bunları dinlemeside gayet normal. Terör örgütleriyle ilgili vatandaşlarımızın sorduğu soruya cevap verirken belki maksadını aşan, onların yanlış yorumladıklarını görüyoruz. Terör örgütleriyle ilgili açıklamayı kalkıp başka yerlere çekmenin bir manası yok. Almanya ‘FETÖ’cülerin yaptığı yaygaraları ciddiye alarak bunun üzerinden bir haftadır inanılmaz şekilde yayın yapıyorlar. Bunları anlamak mümkün değil.  Seçimlerin provoke edilmesi için her türlü yola başvuracaklar. Son zamanlarda seçimleri provoke etmek için bazı grupların hareket geçtiğini, bu olayların ardından ‘FETÖ’cülerin olduğunu görmekteyiz. Özellikle basın da sosyal medyada etkili olup bunları yayıyorlar. “

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com