AKP’nin ‘İmamoğlu İGDAŞ’ı batırdı’ planı böyle çökmüş

AKP döneminde İGDAŞ’ın BOTAŞ’a olan 2,6 milyar liralık borcun nasıl İmamoğlu'nun üzerine yıkılmak istendiği ortaya çıktı. İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun, AKP'nin planını anlattı...

KRONOS 02 Ocak 2024 GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, ‘Az bilinen olaylar’ notuyla yaptığı açıklamada AKP döneminde yapılan borç nedeniyle İstanbul’un doğalgazının kesilme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu, İmamoğlu’nun başında olduğu İBB’nin ise İGDAŞ’ın BOTAŞ’a olan tüm borcunu ödediğini açıklamıştı. Ongun bugün yaptığı yeni açıklamada 2,6 milyar liralık borcun arka planını anlattı.

AKP’nin İGDAŞ’a olan borcu ödemek için 2018 yılında Seyrantepe Galatasaray Stadyumu karşısındaki 65 bin m2 lik alanın İBB’den İGDAŞ’a 313 milyon dolara satıldığını belirten Ongun, İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesi sonrası arazinin Meclis kararıyla kentsel donatı alanına dönüştürüldüğünü açıkladı.

Ongun, “Yani değersizleştirildi. Amaç, ‘İGDAŞ’ı İmamoğlu batırdı’ demekti. Bu kötülük planında, sadece eski İBB yönetimi değil, mevcut İBB Ak Parti grubu da başrolde oldu” dedi.


 

Murat Ongun’un açıklamaları böyle:

“Size önceki gün, eski İBB yönetiminin, para bulmak için İGDAŞ’ı nasıl borçlandırdığını ve İstanbul’u gazsız bırakmanın eşiğinden nasıl döndüğümüzü anlatmıştım.

Peki bununla bitti mi?

HAYIR!

Ortada mecburen ödenmesi gereken İGDAŞ borçları vardı. Bunun üzerine, Seyrantepe Galatasaray Stadyumu karşısındaki 65 bin m2 lik alan İBB den, para transferi yapmak için İGDAŞ’ a 313 milyon dolara 2018 yılında satıldı❗Arsanın, Plan fonksiyonu neydi? “rezidans, konaklama tesisleri, otel, motel, apart otel” Yani İGDAŞ borçları için aranan para bulunmuştu.

Sonra ne mi oldu?

2019 yılının 9. ayında yani Ekrem İmamoğlu, İBB başkanı diye, 313 milyon doları İmamoğlu yönetimi alıp İGDAŞ borcu ödenmesin diye , arazi Meclis kararıyla kentsel donatı alanına döndürüldü.

Yani değersizleştirildi.

Amaç, “İGDAŞ’ı İmamoğlu batırdı” demekti. Bu kötülük planında, sadece eski İBB yönetimi değil, mevcut İBB Ak Parti grubu da başrolde oldu.

313 milyon dolar sıfırlansa da İmamoğlu yönetimi İGDAŞ’ın borçlarını ödedi. Geriye İstanbul’un ve İstanbulluların hiç unutmaması gereken bu bilgiler kaldı.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com