AKP’nin kalesi Rize’de ‘tabutlu’ protesto

2024 yaş çay alım fiyatı, Rize’nin Fındıklı ilçesinde ‘Büyük Çay Yürüyüşü’ ile protesto edildi. Onlarca çay üreticisi, çayın bittiği ve öldüğünü simgeleyen bir tabut içerisine yaş çay doldurarak omuzladıkları tabutla sloganlar eşliğinde yürüdü.

KRONOS 23 Mayıs 2024 GÜNDEM

Fındıklı Ziraat Odası öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Mayıs’ta 19 lira olarak açıkladığı 2024 yaş çay alım fiyatı, Rize’nin Fındıklı ilçesinde ‘Büyük Çay Yürüyüşü’ ile protesto edildi.

İÇİ YAŞ ÇAYLA DOLU TABUK OMUZLARDA TAŞINDI
Yürüyüşe esnaf odası, bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çay üreticileri katıldı. “Çayda sömürüye son”, “Topla topla bitmeyi, çay da para etmeyi” sloganları atan kalabalık, içerisine yaş çayların konulduğu tabutu omuzlarda taşıdı.

 

Fındıklı Merkez Camisi’ne taşınan tabutla cenaze töreni de düzenlendi.

‘EMEĞİMİZE SAYGI İSTİYORUZ’
Yürüyüşün ardından cami meydanında konuşan Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, “Çay sanayici için servet, tüketici için keyif, biz üreticiler için emek, ekmek ve gelecek demek. Emeğimize, ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için bugün buradayız. Emeğimize saygı istiyoruz. Ekmeğimize taş konulmasını ve geleceğimizin karartılmasını istemiyoruz. Hesaplanan maliyetlerin gerçek olmadığını iddia ediyoruz. Bugün açıklanan fiyat maliyettir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com