Akşener, İYİ Parti Kurutayı’nda: ‘Bedel ödeme sırasında en önde karşınızdayım’

Partisinin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda konuştuktan sonra salondan ayrılan Meral Akşener, partililere son kez genel başkan olarak seslendi: "Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin farkındaydım. Söz söyleme sırasında değil, bedel ödeme sırasında da en önde karşınızda duruyorum."

KRONOS 27 Nisan 2024 GÜNDEM

İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultay’ı Ankara’da gerçekleşiyor. Meral Akşener’in aday olmadığı ve dört isim genel başkanlık için yarışacağı kurultaya dışarıdan seyirci alınmadı, salonda sadece parti yöneticileri, delegeler ve basın mensupları bulundu.

31 Mart seçimlerinde Türkiye geneli belediye başkanlığında yüzde 3.76, il genel meclislerinde yüzde 4.59 oy alan İYİ Parti’de yeni genel başkan belirlenecek.

İYİ Parti’nin 5. Olağanüstü Kurultayı, “İYİ’lerin Güneşi Batmaz” sloganı ile Ankara’daki ATO Congresium’da gerçekleşiyor.

AKŞENER: BEDEL ÖDEME SIRASINDA DA EN ÖN SIRADAYIM

Kurultay’da konuşan Akşener, “Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin farkındaydım. Söz söyleme sırasında değil, bedel ödeme sırasında da en önde karşınızda duruyorum” dedi.

Akşener, kürsüden son kez seslendiğini belirterek “İYİ Parti’yi ben kurdum, bu evi artık siz koruyacaksınız” diye konuştu. Konuşmasının ardından kurultayın yapıldığı salondan ayrılan Akşener, son kez partililere genel başkan olarak seslendi:

‘İYİ PARTİYİ BEN KURDUM ARTIK BU EVİ SİZ KORUYACAKSINIZ’ 

“Kısa vadede olmasa da zaman beni haklı çıkardı. 28 Şubat’ta ölümle tehdit edilmeme rağmen vesayetçilere karşı çıktım.

31 Mart seçimlerine hür ve müstakil olarak girdik. Çünkü biz İYİ Parti’yi yeni bir seçenek olmak için kurmuştuk. Biz İYİ Parti’yi kariyer basamağı olmak için kurmamıştık.

Ben bu kararın arkasında durdum. Ne kadar zorlu bir yola çıktığımızın farkındaydım. Taşın altına elini koyanların, o taşın bizi ezmesi için çalışanların da farkındaydım. Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin farkındaydım. Söz söyleme sırasında değil, bedel ödeme sırasında da en önde karşınızda duruyorum. Bundan dolayı da asla pişman olmadım. Bugün de pişman değilim, haklılığımızın bir gün anlaşılacağını biliyorum. Hiçbir pazarlığa girmeden milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğu ile son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip etsin.

Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil, mayın tarlalarından geçerek geldik. Önümüze örülen barikatları, engelleri, tel örgüleri aşarak geldik. Adressiz kurşunlara direnerek geldik. Türkiye iyi olacak diye yola çıktık. Bir memleket meselesi dedik; il il, ilçe ilçe dolaştık. İYİ Parti’yi ben kurdum, bu evi artık siz koruyacaksınız.”

HANGİ ADAYLAR YARIŞIYOR?

Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Grup Başkanı Koray Aydın, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz, genel başkanlık için yarışacak.

1.302 kayıtlı delegenin bulunduğu kurultayda, genel başkan seçilebilmek için adaylardan birinin delegelerin salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

İlk turda sonuç alınamazsa, ikinci turda en fazla oy alan iki aday yarışacak.

Ayrıca genel başkanlık adaylığı için parti tüzüğüne göre, delegelerin yüzde 5’inin imzasını almak gerekiyor.

Kurultayda birden fazla aday olduğu için tüzük çerçevesinde her aday için ayrı oy pusulası kullanılacak. Buna göre, kurultayda, Koray Aydın sarı, Müsavat Dervişoğlu mavi, Tolga Akalın beyaz ve Günay Kodaz ise kırmızı renkli pusula ile temsil edilecek.

Adayların konuşma sırasının kurayla belirleneceği kurultayda, her adayın konuşması en fazla 40 dakika olacak.

Kurultayda, delegeler önce genel başkanı seçecek daha sonra yetkili kurulları belirlemek için sandığa gidecek. Bu kapsamda da delege 50’si asıl 25’i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11’i asıl 7’si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyesini belirleyecek.


Kurultayda genel başkan seçilen kişi ilk olarak GİK içinden Başkanlık Divanını oluşturacak. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun, 5. Olağanüstü Kurultayı’na izleyici alınmayacağını bildirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com