Al Arabiya: Türkiye havayoluyla 134 Suriyeli paralı militanı Libya’ya transfer etti

Türkiye’nin BM’nin kararlarını ihlal ederek Libya’ya paralı asker transfer etmeye devam ettiği ve güvenlik açısından artık hava taşımacılığını kullandığı iddia edildi.

KRONOS 17 Haziran 2020 DÜNYA

Türkiye’nin, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine katılmak için 134 Suriyeli paralı askeri Libya’nın Misrata şehrine transfer ettiği iddia edildi. İdlib’deki militanların Türk askeri uçakları ile taşındığı, Türkiye’nin benzer transferlerde artık hava yolunu daha güvenli bulduğu bildirildi.

ARALARINDAN MÜSLÜMAN KARDEŞLER, IŞİD VE EL KAİDE ASKERLERİ VAR

Al Arabiya’nın haberinde, Akdeniz’de Avrupa Birliği’nin Irini Deniz Misyonu’nu başlatılmasından sonra, Türkiye’nin paralı askerlerin transfer şeklini değiştirdiği belirtildi. Müslüman Kardeşler, IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerinin üyelerinin Libya’ya sevkinin artık deniz değil havayolu ile yapıldığı öne sürüldü.

TÜRKİYE BM YASAKLARINI DÜZENLİ OLARAK İHLAL EDİYOR

Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararını ihlal eden bu tür eylemlerin Fransa, Yunanistan ve Mısır gibi ülkeler tarafından da kınanmasına rağmen, Türkiye Suriyeli militanları Libya’ya taşımaya devam ettiği vurgulandı. Türkiye’nin yasadışı silahlı gruplarına askeri mühimmat ve teçhizat da dahil olmak üzere her türlü silah tedariki ile BM yasağını düzenli olarak ihlal etttiği belirtildi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin Libya krizini çözmeyi amaçlayan barışçıl siyasi süreci baltaladığı belirtilen haberde, Ankara’nın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kendi jeopolitik çıkarları uğruna, Libya’daki askeri müdahalesini sürdürdüğü vurgulandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com