Ali Babacan: Bu sıradan bir seçim değil, aslında referandum

Millet İttifakı'nın son büyük mitingi Ankara'nın Tandoğan Meydanı'nda sürüyor. Mansur Yavaş'tan sonra konuşan DEVA lideri Ali Babacan, "Şu sistemi değiştirmemiz lazım dedik, 84 maddelik anayasa metni hazırladık. 20 bakanın 5 yıl boyunca ne yapacakları hazır. İşi bilen kadrolarımızla hazırız." dedi.

KRONOS 12 Mayıs 2023 GÜNDEM

Kaynak: Anka (fotoğraf)

14 Mayıs seçimlerine 2 gün kala Millet İttifakı’nın büyük Ankara mitingi sürüyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Tandoğan Meydanı’nda halka seslendi. “Pazar günü yapılacak seçim sıradan bir seçim değil, aslında referandum. Önünüzde 2 tercih olacak. Otoriterlik mi, demokrasi mi? Keyfilik mi, hukuk mu? Baskı mı, özgürlük mü? Yoksulluk mu, zenginlik mi? Kara kış mı, bahar mı?” dedi.

Ankara mitingine Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte; Millet İttifakı’nın paydaşları İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, cumhurbaşkanı yardımcısı adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş katılıyor.

Millet İttifakı’nın Tandoğan Meydanı’ndaki büyük mitinge katılımlar öğleden sonra başladı. İki farklı polis arama noktasından geçerek alana yapılan girişlerde pankartlar da polis tarafından tek tek kontrol edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın konuşmasına takiben platforma gelen Ali Babacan, halka şu şekilde seslendi:

“İKİNCİ EV SAHİBİ OLARAK KARŞINIZDAYIM”
“Yüz yıllık cumhuriyetimizin başkenti merhaba. İkinci ev sahibi olarak karşınızdayım. 3 aydır iktidarın görmezden geldiği bir gündem var. Ülkemizin en can alıcı gündemi. 6 Şubat depremlerinden bu yana 3 ay 6 gün geçti. Daha gün doğmadan ülkemizin her yerine ateş düştü. O evler, o günden beri yanıyor. O evlerde yüzler gülmüyor, biliyorum. Sayılarla söyleyince sanki anlamını yitiriyor ama resmi sayılara göre 10 binlerce insanımızı kaybettik. Her can birinin annesi, babası, kardeşi, oğlu, yeğeni, kuzeni, dedesi…

“ENZAKLARI KENDİ ELLERİMİZLE KALDIRDIK, DEDİLER”
Taş olsa dayanmaz derler ya işte öyle bir acıyla kavrulduk. Allah bir daha böyle acılar göstermesin milletimize. Depremin ilk 14 gününün 9 günü deprem bölgesindeydim. Bizzat şahit oldum. Sesini duyuramayanların sesi olduk. Gittiğim her yerde bana ilk 48, 72 saat devlet yoktu dediler. Enkazları kendi ellerimizle kaldırdık dediler.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ, DİYORLAR”
Yangında yangın söndürme uçağı yok, deprem oldu ilk 72 saat yardım ulaştırılamadı. O gün bugündür soruyorum. O 48 saatte o 72 saatte ne oldu bir anlatın hele? Silahlı Kuvvetler personeli, madenciler neden harekete geçmedi diye soruyorum, cevap yok. İşin özünde tek kişilik sistemin yürümemesi var. Her şeyi tek kişiye bağlamanın sorunlarını yaşıyor bu ülke. Son 5 yıldır tüm sistemi Erdoğan tek başına kendisine bağladı. Talimat almadan kimse hareket edemiyor. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yangın söndürüldü diyorlar.


“20 BAKANIN 5 YIL BOYUNCA NE YAPACAKLARI HAZIR”
Adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucube sisteme son vermek ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi getirmek, hedefimiz bu. Şu sistemi değiştirmemiz lazım dedik, 84 maddelik anayasa metni hazırladık. Hükümetin her alanda yapılacaklarını hazırladık. 20 bakanın 5 yıl boyunca ne yapacakları hazır. İşi bilen kadrolarımızla hazırız. Biz hazırız ama pazar günü sizlerin desteğini bekliyoruz.

“KARA KIŞ MI, BAHAR MI?”
Pazar günü sıradan bir seçim değil aslında referandum. Önünüzde 2 tercih olacak. Pazar günü pusulayı önünüze aldığınızda 2 seçenekten hangisini tercih edeceksiniz? Otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Korku mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kavga mı barış mı? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı bahar mı?

“CHP DİYECEĞİZ VE HEP BERABER KAZACAĞINIZ”
Sayın Kılıçdaroğlu’nun altına evet mührünü basacağız. İkinci pusulada da CHP logosunun altında DEVA için, Saadet için, Gelecek için, Demokrat Parti için CHP diyeceğiz ve hep beraber kazanacağız. Seçimden sonra kolları sıvayıp beraber yöneteceğiz. Biz gücünü halkını yaşatmaktan yana olan devleti hep beraber el el inşa edeceğiz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com