Ali Mahir Başarır: Demirören’in hesap dökümlerine ulaştım

CHP'li Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu'nun dövizi yüksek kurdan bozdurup düşük kurdan aldığını belirterek, "Demirören'in hesap dökümlerine ulaştım" dedi. Başarır, Demirören grubunun avukatının kendisine elinde belge olup olmadığını sorduğunu kaydetti.

KRONOS 07 Ocak 2022 GÜNDEM

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu’nun 20 Aralık’ta yüksek kurdan döviz bozdurduğunu ve iki gün sonra düşük kurdan döviz aldığına dair ellinde hesap dökümleri olduğunu söyledi.

Başarır, Artı Gerçek TV’nin YouTube kanalından Canan Kaya’ya yaptığı açıklamada, 20 Aralık’ta 5 şirketle birlikte yüksek kurdan dolar bozdurduğunu iddia ettiği Demirören Grubu’yla ilgili elinde belge olduğunu ifade etti.

Başarır, 20 Aralık tarihinde Döviz Endeksli Mevduat (DEM) sisteminin açıklandığı Demirören grubunun yüksek fiyattan döviz satış yaptığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Demirören’in Ziraat Bankası’na ödemediği borcu 750 milyon dolar. 20 Aralık’ta akşam saatlerinde 440 milyon dolar bozdurduğunda, 7 buçuk milyar alıyor. İki gün sonra dolar 10,30’a düştüğünde gidip bu parayla dolar aldığı zaman 750 milyon doları oldu. Yani Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının 310 milyon dolar zararı var. Bunları 22-23 Aralık tarihinde örnek olarak anlatmıştım. Ardından bazı bilgiler ulaşmaya başladı. Beş şirketten bazılarının da o gün yüksek miktarda döviz bozdurup daha sonra döviz aldığı, hatta bir tanesinin kur garantili mevduata para yatırdığını söyledim. Demirören Grubu’na ait tüm hesapların acilen incelenmesi gerektiğine dikkat çektim. Bugün bir banka müfettişi ya da bir vergi denetmeni, o şirketin sicil numarasını girerek tüm hesap dökümüne, işlem hareketlerine ulaşabilir.”

Başarır, Demirören grubunun avukatlarının konuyla ilgili kendisini ısrarla aradıklarına işaret ederek, “Karşımdaki kişi Demirören Grubu’nun avukatı olduğunu söyledi ve “Size dava açacağız ama elinizde gerçekten somut bir belge var mı” diye sordu. ‘Kendinden eminsen bunu bana niye soruyorsun, davanı aç, bu seni ilgilendirmez’ dedim. Ülkenin geldiği noktayı gömeniz açısından bunları söylüyorum. Bugün hakkımda bir dava açıldığı ve savcılığa verildiğim söyleniyor. Bu çok güzel bir gelişme. Çünkü ben savcılığa 20’ye yakın talepte bulunacağım. Mesela Ziraat Bankası’ndan alınan 750 milyon dolara ne oldu diye soracağım. Ya da şirketin bütün defterlerini, döviz ve kasa kayıtlarını incelemerini isteyeceğim. Aynı şekilde bu 5 şirket de araştırılsın diyeceğim. Bu 5’li müteahhitle ilgili de aynı kaynaktan duyumlarım var ama gözümle görmediğim için isimlerini vermiyorum.”

 

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com