Almanya’nın en büyük ikinci bankası Commerzbank kıdemli ekonomisti Tatha Ghose tarafından hazırlanan rapora göre, “Erdoğan tarafından atanan yeni TCMB başkanı konvansiyonel açıklamalarda bulunurken, piyasalar meçhul bir politika deneyi yaşanacağının farkında. Bu özel deney ise bir döviz enflasyonu sarmalıyla sonuçlanma riskini taşıyor.” denildi.

Rapora göre Commerzbank, TC. Merkez Bankasının yaz aylarında faiz indirimi döngüsüne başlamasının ardından 1 Amerikan Doları’nın 3’üncü çeyrekte 10 TL’ye eş değer olacağını öngörüyor.

TL’NİN DEĞER KAZANMASI İÇİN IMF’YE İŞARET EDİLDİ

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Commerzbank, faizin birkaç adımda yüzde 13 civarına çekileceği belirtilerek, enflasyonun yıl sonuna kadar güçlü bir şekilde hızlanacağı kaydedildi.

Rapora göre enflasyon oranları şu şekilde öngörülüyor: “2021 sonu için yüzde 20,9 ve 2022 sonu itibarıyla yüzde 21,5’lik bir enflasyon tahmini yapıyoruz. Uygulanan deney sonunda gösterge faiz oranı tekrar yüzde 20’ye yükseleceğinden, dolar-TL’nin 10.00’da sabitlenebileceğini belirtmek isteriz (…) Liranın yeniden istikrar kazanması için (örneğin IMF gözetiminde yapılacak) bir tür rejim değişikliği veya kurumsal devir gerekli olabilir.”


 

DÖVİZ MEVDUATI ÜZERİNDE KISITLAMALARA GİDİLEBİLİR

Altı ay içinde uygulamaya konacak olan politikaların neler olacağını tahmin etmenin adeta imkânsız olduğu ifade edildi.

Raporda, Merkez Bankasının uygulayacağı tedbirler şu şekilde sıralanıyor: “Faiz oranının önümüzdeki aylarda istikrarlı bir şekilde düşeceğini varsayıyoruz (3. çeyreğe kadar yüzde 13). Yöneticiler bu süreçte swap limitleri, kısa pozisyonlara getirilen kısıtlamalar, dövize endeksli işlemlerin yasaklanması, döviz mevduatı üzerindeki kısıtlamalar vb. gibi yöntemlerle döviz kurunu sabit tutmaya çalışacak. Döviz kuru üzerindeki baskı arttıkça ‘daha sert’ sermaye kontrolleri gelmeye başlayacak.”