Almanya’nın her yıl 400 bin göçmene ihtiyacı var

Almanya Çalışma Ajansı Başkanı hasta bakıcıdan teknisyene, TIR şoföründen ana okulu öğretmenine kadar hemen her alanda işgücü açığı olduğunu belirtti.

KRONOS 24 Ağustos 2021 DÜNYA

Almanya Federal İstihdam Dairesi Başkanı Detlef Scheele, ülkeye acilen daha fazla göçmen alınması için hükûmete çağrıda bulundu.

Almanya’nın muteber gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’a mülakat veren Scheele, demografik sebeplerle bazı mesleklerde 2021 yılında potansiyel iş gücünün 150 bin kişi azaldığını belirterek, “Almanya’nın iş gücü tükeniyor.” dedi.

Önümüzdeki yıl daha da fazla iş gücü kaybı olacağına işaret eden Scheele, Almanya’nın işgücü açığını kapatmak için şu tavsiyelerde bulundu: “Vasıfsız kişiler kalifiye işgücü hâline getirecek kurslara ağırlık verilmeli. Yarı zamanlı çalışan kadınların daha uzun çalışması sağlanmalı. Özellikle ülkeye ara eleman istihdamını artıracak nitelikte göçmen kabul edilmeli.”

 

 

ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET 1.584 EURO

Alman hükûmetinin istihdam açığını çözmek zorunda olduğunu ifade eden eden Scheele, “Şu anda yılda 400 bin göçmene ihtiyacımız var. Bu, geçmiş yıllara kıyasla çok daha yüksek bir sayı.” ifadelerini kullandı.

Scheele, hasta bakıcıdan klima teknisyenine, lojistikçiden TIR şoförüne kadar her alanda uzman işgücü eksikliğinin çekildiğinin altını çizdi. Almanya’da 2021 yılı için belirlenen asgari ücret aylık 1.584 euro (15 bin 808 TL)

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com