Almanya Başbakanı Scholz: Türkiye ile yapılan göç anlaşması çok faydalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan göç anlaşmasının "çok faydalı" olduğunu belirterek, yeni müzakereleri övdü.

KRONOS 07 Ekim 2023 DÜNYA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, transit ülkelerle daha fazla işbirliği için özel anlaşmalar yapmanın her zaman gerekli olduğunu vurgulayarak, “Bunun doğrudan iyi işlediği ve bu nedenle devam ettirilmesi gereken ülkelerden biri de Türkiye’dir” diye konuştu

DW Türkçe’nin aktardığına göre; Scholz, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ile yapılan göç anlaşmasının son yıllarda çok faydalı olduğuna inanıyorum ve bu nedenle (AB) Başkan ve Komisyon’un şu anda Türkiye ile yapılan anlaşmanın devamını müzakere ediyor olması da doğrudur. Böylece bunu ilişkilerimiz için bir temel olarak kullanmaya devam edebiliriz.”

AB ZİRVESİNDE “GÖÇ” ÇATLAĞI

Öte yandan Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının İspanya’nın Granada kentindeki gayriresmi zirvesinde göç politikası konusunda görüş ayrılığı yaşanıyor.

Alman haber ajansı dpa’nın AB diplomatlarından edindiği bilgilere göre, Macaristan ve Polonya’nın göç politikası ile stratejik açıdan önem taşıyan konularda ortak açıklama yapılmasını engellemesi bekleniyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Göç kısmını veto etmeye karar verdim” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da göçmenlerin yoğun olarak geldiği ülkelerle dayanışma için sığınmacıların AB üyesi ülkelere adil bir şekilde dağıtılmasını öngören iltica reformunu kabul etmeyeceğini bildirdi.

Macaristan ve Polonya, Çarşamba günü AB ülkelerinin daimi temsilcilerinin üzerinde oy çokluğuyla uzlaşma sağladığı ve göçmen sayısının arttığı kriz durumlarında devreye girecek mekanizmayı onaylamamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com