Almanya bunu tartışıyor: Silahlı insansız hava araçlarını almalı mı almamalı mı?

Ülkede genel seçimlere bir yıldan az bir süre kala silahlı insansız hava aracı (İHA), Şansölye Angela Merkel'in koalisyon hükümetini ikiye böldü. Merkel'in ortağı SPD, 'bir joystickle ölüm arasındaki ince çizgiyi' örnek vererek İHA alımına karşı çıkıyor.

KRONOS 02 Şubat 2021 DÜNYA

Angela Merkel’in koalisyon hükümetinin küçük ortağı olan SPD (Almanya Sosyal Demokrat Partisi), silahlı İHA’ların satın alınmasını desteklemeyeceklerini açıkladı. Bu karar, Alman ordusunun (Bundeswehr) silahlı İHA alamayacağı anlamına geliyor. Bu son gelişme Almanya’nın Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Birleşik Krallık için tam uyumlu bir ortak olmasını da engelliyor. Ülkedeki tartışmalar, kararın Alman askerlerinin hayatlarını riske atıp atmadığı konusunda da sürüyor.

SPD ÇEKİNCELİ: BİR JOYSTİCKLE ÖLÜM ARASINDA İNCE ÇİZGİ VAR

Merkez-sol sosyal demokratlar (SPD), başlangıçta planı kabul edeceklerini belirttiler, ancak şimdi desteklemeyi reddediyorlar. SPD lideri Norbert Walter-Borjans, “Askerlerimizin hayatlarını savunmakla, bir joystick ile ölümün arasındaki çizgi son derece ince,” şeklinde açıklama yaptı. Walter-Borjans ayrıca konunun Alman parlamentosunda yeterince tartışılmamış olmasını da eleştirdi.

PARTİDE SİLAHLI İHA’LARI DESTEKLEYENLER DE MEVCUT

Sosyal demokratların bu kararı, son birkaç yıldır enerjik bir şekilde tartışılmış olsa da konuyla ilgili uygun bir tartışmaya ihtiyaç olduğunu da ortaya çıkardı. Alman ordusunun ihtiyaç duyduğu silahlı İHA’ları satın alacağı kesin görünüyordu ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in bunu istediği biliniyordu. Ancak bir koalisyon hükümetinde, büyük siyasi kararlar fikir birliğini gerektiriyor ve bazı sosyal demokratlar silahlı İHA’ları desteklese de parti bir bütün olarak kabul etmiyor.

Almanya Silahlı Kuvvetlerinin Afganistan ve Mali’deki görevlerinde silahsız Heron 1 kullandıkları biliniyor.

SORUMLU MERKEL Mİ?

Elisabeth Braw American Enterprise Institute’de yer alan makalesinde gelişmeleri “Angela Merkel’in Doğu Almanya’da yetişmesine dayanan nedenlerle, Almanya Silahlı Kuvvetleri müttefiklere ve ortaklara bağımlı kalıyor” şeklinde yorumladı.

Braw makalesinde, “Sorunun bu kadar büyümesinin nedeni Merkel’in kendisinde başlıyor. Olağanüstü yetenekli bir politikacı ve Şansölye olarak görev yaptığı uzun süre boyunca dönemin Alman ve uluslararası politikacıların çoğundan daha çevik ve azimli olmasına rağmen, ulusal ve uluslararası güvenlik konusuna hiçbir zaman gerçekten ısınmadı” şeklindeki açıklamasında problemin kaynağının Şansölye Merkel’den kaynaklandığını belirtiyor.

MERKEL’İN TUTUMUNU YAŞADIĞI TRAJEDİLER Mİ ETKİLİYOR?

Braw, Merkel’in bu tutumunun içerisinde büyüdüğü Doğu Almanya ortamından kaynaklandığını savunuyor. Doğu Almanya’nın baskıcı rejimi, halk nazarında asker baskısının iliklere kadar hissedilmesine sebep oldu. Erkekler için zorunlu askerlik yasaları ilk yıllarda birçok Hristiyan genç tarafından reddedildi. Başlarda bu gençler hapse gönderildi fakat daha sonrasında hükümet bu gençler için silahsız bir askerlik alternatifi üretti. Bu kişiler silah yerine kürek ile inşaatlarda çalışarak askerlik görevlerini yaptılar. Bu dönem; Merkel’in bir papazın kızı olarak büyüdüğü, demokrasiye inanmanın askeri güce karşı çıkmak anlamına geldiği yıllardı. Hristiyanların muhalefeti o kadar önemliydi ki, Stasi’nin (Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığı) Hıristiyan gruplara sızmak, onları izlemek ve yönlendirmek için bir departmanı vardı.

“İHA PİLOTLARI GÖZLEMCİ OLMAYA MAHKUM”

Almanya’da silahlı İHA’ların kullanılıp kullanılamayacağı hala tam karara bağlanamadı. SPD’nin endişesi; silahlı İHA’ların kendini korumadan daha fazlası için, yani uluslararası hukuku ihlal eden cinayetler için kullanılabilme olasılığı. Braw’un American Enterprise Institute’de yer alan makalesinde, silahlı İHA’ların uluslararası hukuka bağlı olan Almanya’nın en yakın müttefikleri tarafından kullanılması Sosyal Demokratlar için önemli görünmemesi eleştiriliyor.


Bu duruma muhalif düşünenler, sınırlar dışındaki Alman askerlerinin can güvenliğini tehlikeye atılacağı ve Alman Silahlı Kuvvetlerinin güvenilir bir ortak olarak itibarını zedeleyeceği gibi argümanlar sunuyor.

Alman Silahlı Kuvvetler Birliği başkanı Andre Wüstner ekim ayında yaptığı bir konuşmada, “İHA pilotları, özellikle stresli bir duruma sokularak gözlemci olmaya mahkum kaldı. Savaş İHA’larının yardımıyla saha kampları, konvoylar ve devriyeler yabancı misyonlarda daha iyi korunabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com