Almanya, Türkiye’yi ‘korona risk bölgesi’ sınıfına aldı

Alman Federal Hükûmeti, 130 ülke ile birlikte, Türkiye’yi 'korona risk bölgesi' olarak derecelendirdi. Türkiye Alman Turistleri beklerken Almanya'nın diğer ülkelerle birlikte Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmasının 'imkânsız' olduğu belirtiliyor.

KRONOS 17 Haziran 2020 GÜNDEM

Türkiye, Almanya’da Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından ilk kez pazartesi günü yayınlanan ve şimdi düzenli olarak güncellenen ‘korona risk bölgesi’ listesine girdi. Listede Türkiye’nin yanı sıra Mısır, Tayland ve Fas gibi Almanlar için popüler olan tatil yerleri de var.

Almanya’da, bir risk bölgesinden gelenlerin 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Dpa ajansının haberinde, Almanya’nın ‘korona risk bölgesi’ listesindeki ülkelere yönelik seyahat uyarısını kaldırılmasının neredeyse imkânsız olduğu belirtildi. Almanya, Avrupa Birliği (AB) dışındaki 160’tan fazla ülke için seyahat uyarısı yaptı. 

Haberde, “İspanya ve İtalya’dan sonra Almanlar için üçüncü en popüler tatil bölgesi olan Türkiye, seyahat uyarısının kaldırılması için baskı yapıyor” denilerek, şöyle yazıldı: “Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu, birkaç gün önce Spiegel’e verdiği söyleşide seyahat uyarısıyla ilgili hayal kırıklığını dile getirerek, ‘Kararın arkasındaki bilimsel nedenleri anlamamız zor’ dedi.”

Federal hükümet, pazartesi günü korona salgını nedeniyle turistler için dünya çapında yaptığı seyahat uyarısını 27 Avrupa ülkesi için kaldırdı. Ancak, seyahat uyarısı, AB dışındaki 160’dan fazla ülke için 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Haberde seyahat uyarısının tek tek bazı ülkeler için kaldırılabileceği belirtiliyor.

Haberde verilen bilgiye göre ‘korona risk bölgesi’ sınıflandırması yapılırken yeni enfeksiyon sayıları belirleyici önemde. Bir hafta içinde 100 bin kişi içinde 50 yeni vaka görülen ülke risk alanı olarak kabul ediliyor. Ancak, enfeksiyon sayısı daha düşük olsa bile, örneğin yetersiz test kapasitesi veya pandemiye karşı yetersiz önlemler nedeniyle bir ülke yine de risk alanı olarak ilan edilebiliyor. Robert Koch Enstitüsü’ne göre “Bazı ülkelerde pandemi konusundaki bilgilerin güvenilir olmaması” da sınıflandırma için bir kriter sayılıyor.

Almanya’nın hâlâ risk alanı olarak kabul ettiği tek AB ülkesi İsveç. AB dışındaki ülkeler arasında ise Tunus, Yeni Zelanda ve Avustralya ‘korona risk bölgesi’ sınıfı dışında kalıyor. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com