Almanya’da bir yerine beş doz aşı yapılan kişi hastaneye kaldırıldı

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin'de bir kişiye bir doz yerine yanlışlık beş doz aşı yapıldı. Hatanın seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

KRONOS 30 Nisan 2021 DÜNYA

Almanya'da yanlışlıkla beş doz aşı yapılan kişi hastanede kontrol altına alındı.

Almanya’da bir kişiye yanlışlıkla bir doz yerine beş doz koronavirüs aşısı yapıldı.

Olay, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin’deki aşılama merkezinde yaşandı. Schwerins Volkszeitung adlı gazetede yer alan habere göre, merkezde bir kişiye normalde yapılması gerekenden 5 kat daha fazla doz içeren aşı yapıldı.

Yapılan hatanın fark edilmesi üzerine söz konusu kişi hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu, müşahade amacıyla hastanede tutulduğunu açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Schwerin’deki aşılama kampanyası yöneticisi gazeteye yaptığı açıklamada olayı üzüntü verici olarak nitelendi. Hatanın kullanmadan önce sulandırılarak seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığı belirtildi.


BioNTech/Pfizer ortaklığında geliştirilen ve özel saklama koşullarında korunan aşının muhafaza edildiği şişelerde 5 dozluk aşı bulunuyor. Aşı yapılırken her bir doz aşı sulandırılarak seyretiliyor.

ALMANYA’DA AŞI UYGULAMASI HIZLANDI

Üçüncü dalga nedeniyle olağanüstü kısıtlamaların uygulandığı Almanya’da son 24 saat içinde 24 bin 329 yeni vaka görüldü. Halen enfekte olanların sayısı 303 bin 600. Son 24 saat içinde 306 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybetmesiyle, salgının başından bu yana ölümlerin sayısı 82 bin 850’ye yükseldi.

BİR GÜNDE 916 BİN KİŞİYE AŞI YAPILDI

Almanya’da aşı tedariğinde ve dağıtımında yaşanan zorluklar ve gecikmeler nedeniyle uzun süre ağır ilerleyen aşılama süreci ise son günlerde hız kazandı. Dün sadece bir günde, Almanya genelinde, 916 bin 388 kişiye aşı yapıldı. Bugüne kadar Almanya nüfusunun yüzde 26,9’u en az bir doz koronavirüs aşısı oldu. Tam koruma için gerekli aşıları tamamlamış olanların oranı ise sadece yüzde 7,7.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com