Almanya’da ihtiyaç sahiplerine 50 milyon maske ücretsiz dağıtılacak

Almanya’da yaşlıların ardından şimdi de ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 50 milyon FFP2 tipi maske ücretsiz olarak dağıtılacak.

KRONOS 28 Ocak 2021 DÜNYA

Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil yaptıkları ortak basın açıklamasında, yaşlıların ardından şimdi de ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 50 milyon FFP2 tipi maskenin ücretsiz olarak dağıtılacağını duyurdu.

Kişi başı 10 adet maske dağıtılacağını belirten Spahn, vatandaşların maskeleri bağlı bulundukları sağlık sigortası kurumlarından alacakları mektup ve kimlik kartıyla birlikte belirli bir süre içinde eczanelerden alabileceğini açıkladı.

“VATANDAŞLARA MASKE HEDİYE EDEREK DESTEK OLACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Spahn, son günlerde salgınla alakalı olarak açıklanan rakamların cesaretlendirici olduğunu ifade ederek, salgının seyrinin düşüşe geçtiğini ifade etti. Spahn, “Virüsün mutasyonları nedeniyle, artık toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda tıbbi koruyucu maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bundan dolayı da önlemlerini karşılayabilmek için olabildiğince ihtiyaç sahiplerine ve sosyal yardım alan vatandaşa yardımcı olmakla için maske hediye ederek destek olacağız” dedi.


“SALGINA KARŞI TOPLUMSAL AYRIŞMA OLMAMALI”

Sosyal İşler Bakanı Heil ise yaptığı açıklamada, sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerinin tasarrufları olmadığı için salgına karşı korunma hususunda yetersiz kaldıklarını belirterek, salgına karşı toplumsal ayrışmanın olmaması gerektiğini ifade etti.

Almanya’da yaklaşık 5 milyon kişi, sosyal yardım alıyor. Bu nedenle ücretsiz olarak dağıtılacak maskelerin sayısının 50 milyonu bulması bekleniyor. Almanya genelinde toplu taşıma araçlarında ve dükkanlar da cerrahi maske ve FFP2 tipi maske kullanılması zorunlu hale getirilmişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com