Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir?

Milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan koronavirüse karşı aşı çalışmalarında sona gelindi. Türkiye göçmeni doktorlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin ortağı olduğu firma BioNTech, aşı çalışmalarının yüzde 90'ın üzerinde sonuç getirdiğini açıkladı.

TARIK ENGİN 14 Kasım 2020 GÜNDEM

Koronavirüs vaka ve buna bağlı ölü sayısı tüm dünyada giderek artarken Covid-19’a karşı aşı çalışmaları birçok ülkede sürüyor. İlk olumlu haber Almanya’dan geldi. Pfizer ve BioNTech firmaları geliştirdikleri aşının koronavirüse karşı yüzde 90’dan fazla başarı sağladığını açıkladı. Aşıyı bulan ise Türkiye göçmeni iki bilim insanı Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çifti. Peki, Uğur Şahin kimdir? Özlem Türeci kimdir? Uğur Şahin nereli? Özlem Türeci nereli?

Uğur Şahin yüzde 18’ine ortak olduğu BioNTech firmasının koronavirüse karşı geliştirdiği BNT162 aşısından 2021 yılında 1.3 milyar doz üretileceğini duyurdu.

KANSERE KARŞI ARAŞTIRMALARLA ADINI DUYURDU

Aslen Hatay İskenderun doğumlu olan Dr. Uğur Şahin, 1969 yılında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. İşçi bir babanın çocuğu olan Uğur Şahin, 1990 yılında Köln Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Mezun olduğu Köln Üniversitesi’nde onkoloji doktoru olarak çalışmaya başlayan Şahin, 1993 yılında tümör hücreleri üzerinde yaptığı çalışmayla doktora almayı başardı.

Kansere karşı araştırmalarla da adını sık sık duyuran doktor Uğur Şahin, kanserli hücrelerle sağlıklı hücreleri birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi tedavi eden bir aşı geliştirdi. Şahin bu aşı için meme, bağırsak, akciğer, pankreas ve prostat kanserinde antikorlar üzerinde çalıştı.

Uğur Şahin ile Özlem Türeci 2001 yılında Ganymed şirketini kurdu. 2002 yılında evlenen Şahin ve Türeci 2008 yılında ortaklarıyla birlikte BioNTech firmasını kurdu. Şahin, BioNTech firması ile birlikte biyoteknoloji alanında 60’tan fazla patent elde etti. Türkiye göçmeni doktor Uğur Şahin, yaptığı çalışmalar ile birlikte birçok ülkede prestij ödül kazandı.

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?
Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti üzerinde birlikte çalıştıkları koronavirüs aşısında önemli bir başarı kaydetti. BioNTech adlı firmanın Baş Tıp Sorumlusu olan Özlem Türeci aynı firmada bilimsel danışma kurulu üyesi olarak da görev almakta.

İngiliz The Times gazetesi Özlem Türeci ve Uğur Şahin’i manşete taşıdı

Özlem Türeci 2001 yılında Ganymed adlı ilaç firmasını Baş Bilim Sorumlusu olarak kurdu. Türeci, kanser üzerindeki çalışmalarının ardından Kanser İmmünoterapi Derneği’nin (CIMT) de başkanlığını yaptı. Özlem Türeci, doktora derecesini ise Homburg Saarland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldı. Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin 2006 yılında dünyaya gelen bir kız çocuğu var.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir?

d Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir?

d Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir?

 

AŞI İLE BİRLİKTE MİLYARDER OLDULAR

Uğur Şahin, BioNTech adlı firmanın yüzde 18 ortağı ve CEO’su. Koronavirüs aşısının yüzde 90’dan daha fazla oranda başarılı olmasının ardından şirketin hisse değeri 3’e katlandı. Mart ayındaki çalışmalarla birlikte ilk test iznini alan firmanın şu an ki değeri 20 milyar Dolara ulaştı.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Covid-19’a karşı aşı geliştirdi

MÜTEVAZİ EVDE YAŞIYORLAR, ARABALARI YOK

Milyarder olmalarına rağmen Şahin-Türeci çifti Almanya’da mütevazi bir evde yaşıyor. Arabaları yok. İşe bisikletle gelip gidiyorlar. Uğur Şahin ve Özlem Türeci insanlık için çok önemli olan bu güzel haberi 8 Kasım Pazar günü aldıklarında “Evde Türk çayı demleyere” kutlama yaptı.

DÜĞÜN GÜNÜ ÇALIŞMAYA DEVAM

Dr. Uğur Şahin kariyerinin erken dönemlerinde Dr. Türeci ile tanıştı. Çocukken rahibe olup, insanlara hizmet etmek isteyen Ölzem Türeci tıp eğitimi aldı. BioNTech’in baş tıp sorumlusu olan 53 yaşında olan Dr. Türeci, İstanbul’dan göç etmiş bir Türk hekimin kızı olarak Almanya’da doğdu. Çift, evlendikleri gün törenin ardından laboratuvara dönüp çalışmalarını sürdürdü.

FABRİKA İŞÇİSİNİN OĞLU

55 yaşındaki Dr. Uğur Şahin, İskenderun’da dünyaya geldi. O henüz 4 yaşındayken ailesi fabrikada çalışmak üzere Almanya’nın Köln şehrine taşındı. Uğur Şahin çocukken doktor olmak istiyordu. Köln Üniversitesi’nde tıp okudu. 1993 yılında tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine yaptığı çalışmayla üniversiteden mezun oldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com