Almanya’da koronavirüs önlemlerinin 1 Mart’a kadar uzatılması bekleniyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'da şu anda 14 Şubat'a kadar geçerli olan korona önlemlerinin 1 Mart'a kadar uzatılmasını istiyor. Merkel okul ve kreşlerin 1 Mart'tan önce kısmen açılması önerisine de sıcak bakmıyor. 

KRONOS 09 Şubat 2021 DÜNYA

Almanya’da Federal Hükümet ve eyalet yönetimlerinin temsilcileri Çarşamba günü korona önlemleriyle ilgili toplantı yapacak. Toplantı öncesi Alman basınına yansıyan haberlere göre ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, okulların kapalı tutulması da dahil, şu anda devam eden korona önlemlerinin Mart ayına kadar uzatılmasını istiyor. Merkel okul ve kreşlerin 1 Mart’tan önce kısmen açılması önerisine de sıcak bakmıyor.

Ancak partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) içinde Merkel’in okulların kapalı tutulması istediğine karşı çıkanlar olması bekleniyor. CDU’luların bir kısmı okulların 15 Şubat’ta yeniden faaliyete geçirilmesinden yana. Ayrıca eyaletlerin eğitim bakanları da okulların açılmasına destek veriyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, ekonomi dünyası da kapanma önlemlerinin 14 Şubat’tan itibaren sonlandırılmasını istiyor. Alman Ticaret Birliği Başkanı Stefan Genth, “Kapalı ticari işletmelerin hızlı bir açılma persfektifine ihtiyacı var. Aksi halde on binlerce işletmeyi kaybedeceğiz” şeklinde konuştu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Öte yandan koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin Meclis Grup Başkanvekili Rolf Mützenich, korona önlemlerinin gevşetileceği beklentisine karşı uyarıda bulundu. Özellikle mutasyona uğramış virüslerin yayılması ile ilgili endişelerin bulunduğuna dikkat çeken Mützenich, aşının virüsün varyantlarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığının da tartışmalı olduğunu söyledi. Mützenich, bu nedenle korona önlemlerinin uzatılmasını beklediğini ifade etti.

Almanya’da koronavirüs vakalarındaki artıştan dolayı 16 Aralık 2020 tarihinden itibaren temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm dükkanların kapatılması kararlaştırılmıştı. 

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com