Almanya’da koronavirüs vakalarını Türk düğünleri ve kına eğlenceleri mi arttırıyor?

Almanya'da NRW eyaletinde, Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Hamm kenti tartışmaların odağına yerleşti. Kentte son günlerde hızla artan koronavirüs (COVID-19) vakalarına Türk düğünlerinin neden olduğu öne sürülüyor.

KRONOS 27 Eylül 2020 DÜNYA

Almanya'da koronavirüs vakaların artmasındaki Türk düğünlerinin ve kına eğlencelerinin artırdığı öne sürülüyor. (FOTOĞRAF: SELAHATTİN SEVİ)

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde bulunan ve Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Hamm kenti tartışmaların odağına yerleşti. Kentte son günlerde hızla artan koronavirüs (COVID-19) vakalarına Türk düğünlerinin neden olduğu öne sürülüyor. Geçtiğimiz hafta yerel basında yer alan ve Kronos’un “Almanya’da, Türkiye kökenli çiftin düğünü konuşuluyor, çünkü düğün bir koronavirüs ‘süper yayılma’ etkinliğine dönüştü. Düğünün ardından endişe verici sayıda yeni Covid-19 enfeksiyonu kaydediliyor.” şeklinde haberleştirdiği vakalar gündemdeki yerini koruyor.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Hamm belediyesi kentte son veriler ışığında 196 korona vakası bulunduğunu kaydediyor. Bölgede 2 bin 573 kişi de karantina altında. Son bir haftada tespit edilen yeni vaka sayısı ise 171.

KORONAVİRÜS VAKALARI DÜĞÜN BAĞLANTILI MI?

Yeni vakalardan 150’sinin ay başında kentte yapılan kına gecesi ve akabindeki büyük düğün ile bağlantılı olduğu açıklandı. Düğünle bağlantılı olarak 300 kişinin de karantina altında olduğu bildirildi.

Kentte 4 Eylül’de bir kına gecesi düzenlenmiş, akabinde de Dortmund’da büyük bir salonda düğün yapılmıştı. Ertesi hafta ise 15 kilometre uzaklıktaki Werl kentinde yine bir kına gecesi ve büyük bir düğün yapıldığı, oraya da Hamm ve Dortmund’daki kına ve düğüne katılanlardan bazılarının davetli olduğu aktarıldı. Düğüne katılanlarda ilk vakaların Eylül ayı ortasında görüldüğü açıklandı.

Hamm belediyesi basın sözcülüğü DW Türkçe’ye verdiği bilgide, eyalette o dönem geçerli olan tedbirler ile kutlamaların 150 kişiyle sınırlı olması kuralının ihlal edilip edilmediğinin kendilerince denetlendiğini ve bunun diğer kentler tarafından yapılması gerektiğini de belirtti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Almanya’da koronavirüs vakalarını Türk düğünleri ve kına eğlenceleri mi arttırıyor?

d Almanya’da koronavirüs vakalarını Türk düğünleri ve kına eğlenceleri mi arttırıyor?

 

KİMLİKLERİ TESPİT EDİLDİ

Öte yandan, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Petermann, düzenlediği basın toplantısında düğün sahiplerini ve yapılan salonu da bildiklerini, ancak bütün detayları netliğe kavuşturamadıklarını söyledi. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Belediye Başkanı, kutlamalara katılan 309 kişinin kimliğinin tespit edildiğini duyurdu.

Hamm Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi İsmail Erkul ise DW Türkçe’ye verdiği demeçte hataların yapılmış olabileceğini, bunların araştırılması gerektiğini söyledi, diğer yandan ise medyada veya kamuoyunda korona vakalarındaki artışın “Türk düğünü” başlığıyla tartışılmasını eleştirdi. Erkul, konunun korona ve tedbirlerin ihmali olmaktan çıkıp ırkçı bir hal aldığını, Hamm’da önümüzdeki Pazar günü düzenlenecek belediye başkanlığı seçimi ikinci turu öncesinde siyasete malzeme edildiğini söyledi. Erkul tartışmanın tarzını da eleştirdi.

Hamm ve bölgesini iyi tanıyan gazeteci Mehmet Tanlı da aynı konuya dikkat çekti. DW Türkçe’ye kentteki havayı değerlendiren Tanlı, “Bir grup Türkiye kökenlinin yaptığı hatanın genelleştirilerek, faturanın bütün Türklere veya göçmenlere kesilmesi herkesi üzdü ve öfkelendirdi” diye konuştu. Oluşan ortamın aşırı sağcıların ve ırkçıların ekmeğine yağ sürdüğünü de belirten Tanlı, oluşan nefretin başka şekillerde de ortaya çıktığını, örneğin yakın beldelere tatile giden Hamm plakalı araçların önünün kesildiği, kimi bölgelere girmelerine izin verilemediğini duyduklarını söyledi.

VAKALAR ARTINCA ÖNLEMLER SIKLAŞTIRILDI

Hamm’daki rekor yeni vaka sayısı üzerine önlemler sıkılaştırıldı. Buna göre kentte en fazla beş kişi veya iki ailenin mensupları kamuya açık alanlarda bir araya gelebilecek. Buna restoran ve gastronomi işletmelerinin, mağazaların, kültür ve boş zaman uğraşılarının da dahil olduğu duyuruldu. İlkokullar hariç tutulmak üzere 1,5 metre mesafenin korunamayacağı her yerde, okullarda ders dahil, maske zorunluluğu getirildi.

Bu haber de ilginizi çekebilir:

d Almanya’da koronavirüs vakalarını Türk düğünleri ve kına eğlenceleri mi arttırıyor?

 

İKİ HAFTA ÖNCE BELEDİYEYE BİLDİRİLECEK

Hamm’daki kutlamalarla artan vaka sayıları üzerine kentin bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde de tedbirler sıkılaştırıldı. Eyalet Sağlık Bakanı Karl- Josef Laumann, eğlence ve kutlamalardan iki hafta önce belediyeye bildirimde bulunulmasını korona tedbirleri genelgesine ekleyeceklerini, zabıtaların böylesi kutlamaları denetlemesinin de mümkün olabileceğini açıkladı. Bakan, Hamm’daki kutlamanın 150 davetli sınırını aştığını, davetli listesinin düzensiz olduğunu, aslında kutlamanın bu şekilde yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com