Almanya’da asgari ücret artıyor: Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar?

Almanya'da saatlik asgari ücret Ekim ayına kadar kedemeli bir şekilde artarak 12 euroya yükselecek. Avrupa'da saatlik asgari ücretin en düşüş olduğu ülke ise açık ara Türkiye.

TARIK ENGİN 20 Ekim 2022 EKONOMİ

Almanya’da Başbakan Olaf Scholz, seçim kampanyası sırasında verdiği asgari ücret zammı vaadini yerine getiriyor. Alman Federal Meclisi, saatlik asgari ücretin 12 euroya çıkarılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Almanya’da kademeli olarak artacak olan asgari ücret ilk önce Temmuz ayında, ardından da Ekim ayında zamlanacak. Peki, Avrupa’da saatlik asgari ücretin en fazla olduğu ülke hangisi? Türkiye’de saatlik asgari ücret ne kadar?

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ’DA 10,47 EURO, EKİM’DE İSE 12 EURO’YA ÇIKACAK

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Almanya’da güncel saatlik asgari ücret 9,82 euro seviyelerinde. Yeni çıkan yasanın ardından asgari ücret Temmuz 2022’de ilk önce 10,47 euroya ardından da Ekim ayında 12 euroya yükselecek. Almanya, yapılacak olan yeni zamların ardından Avrupa Birliği’nde (AB) asgari ücretin en yüksek olduğu ikinci ülke olacak.

AB’de saatlik asgari ücretin en yüksek olduğu ülke ise Lüksemburg oldu. Aylık bazda işçilerine brüt olarak 2 bin 257 euro maaş veren Lüksemburg’da saatlik asgari ücret ise 13,05 euro. İkinci sıradaki Almanya bulunurken, üçüncü sıranın sahibi ise Hollanda oldu. Hollanda’da saatlik asgari ücret 10,58 euro seviyesinde. AB üyesi ülkeler arasında saatlik asgari ücretin en az olduğu ülke ise Bulgaristan oldu. Bulgaristan’da aylık asgari ücret 332 euro seviyelerinde seyrederken saatlik asgari ücret ise 2 euro bandında.


 

AVRUPA’DA AÇIK ARA EN DÜŞÜK SAATLİK ASGARİ ÜCRET TÜRKİYE’DE

Türkiye’de yükselen enflasyon oranları ve pahalılığın ardından asgari ücrete ara zam teklifi masada duruyor. Tartışma konusu olan asgari ücret zammı için milyonlar olumlu bir haber beklerken Türkiye, Avrupa’da saatlik asgari ücretin en az olduğu ülke oldu. Euro bazında net asgari ücretin 244 euro olduğu Türkiye’de saatlik asgari ücret ise sadece 87 cent.

ALMANYA’DA ENFLASYON

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası bütün dünya genelinde enflasyon oranları yükselmeye devam ediyor. Almanya’nın yıllık enflasyon oranı, resmi verilere göre mayıs ayında yüzde 7,9’a ulaştı. Bu, 1973-1974 kışından bu yana ülkede görülen en yüksek oran olarak dikkat çekti. Yaşanan gelişmelerin ardından Olaf Scholz liderliğindeki koalisyon hükümetinin önemli vaatlerinden biri olan saatlik asgari ücret artışı yürürlüğe girecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com