Almanya’da satış hasılatı yüzde 50 azalan şirketler için yeni yardım paketi

Almanya’da hükûmet, koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle zor durumda kalan şirketlere yeni bir yardım paketi hazırladı. "Öz sermaye desteği" ismi altında işletmelerin sabit giderleri karşılanacak.

KRONOS 22 Nisan 2021 EKONOMİ

Almanya’da Angela Merkel hükûmeti, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında mali dar boğaza giren işletmeler için kesenin ağzını açtı.

Yeni yardım paketinden 2020 yılı kasım ayı ile 2021 yılı haziran ayı arasında en az 3 ay ve en az yüzde 50 ciro kaybına maruz kalan şirketler faydalanabilecek. Şirketler müracaatı bugünden itibaren ‘Überbrückungshilfe III’ adlı korona yardımları altında yapabilecek.

Daha önce ‘Überbrückungshilfe III’ adlı yardıma müracaat edenler ise ‘Eigenkapitalzuschuss- Öz Sermaye desteği’nden yararlanmak için ‘Değişiklik başvurusu’ kaydı düşerek talepte bulunabilecek. Şirketler, kira, elektrik masrafı, kredi faizleri, sigorta giderleri gibi sabit giderler için yardım alacak.

“İŞLETMELERİMİZİN DESTEĞİMİZE İHTİYACI VAR”

Federal Ekonomi Bakanlığı sözcüsü yeni yardımlarla şirket iflaslarının önüne geçmek istediklerini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, “Koronavirüs ile ilgi durum ciddiyetini koruyor. Bu yüzden işletmelerin desteğimize ihtiyacı var.” dedi.


 

Bakanlık verilerine göre 13 Nisan 2021 tarihinde ‘Überbrückungshilfe III’ yardımlarına müracaatın yüzde 42’sine yaklaşık 3,1 milyar euro değerinde nakdi destek sağlandı. Yardımların ekseriyeti 2020 yılı kasım ve aralık aylarında gelen talepleri kapsıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com