Almanya’da ucuz bilet ve akaryakıtta vergi indirimi enflasyonu frenledi

Almanya'da temmuz ayında enflasyon yüzde 7,5 seviyesinde belirlendi. Enflasyondaki hafif düşüşün nedenleri olarak 9 euroluk toplu taşıma abonman bileti uygulaması ile yine aynı dönemde otomobiller için akaryakıt vergilerinde yapılan indirim gösterildi.

KRONOS 10 Ağustos 2022 EKONOMİ

Almanya’da temmuz ayında enflasyon yüzde 7,5 seviyesinde belirlendi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Almanya’da haziran ayında yüzde 7,6 olan enflasyon, temmuzda yüzde 7,5 oldu. Ülkede enflasyon, aylık bazda da yüzde 0,9 arttı.

Temmuz ayında enflasyondaki hafif düşüşün nedenleri olarak Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan 9 euroluk toplu taşıma abonman bileti uygulaması ile yine aynı dönemde otomobiller için akaryakıt vergilerinde yapılan indirim gösterildi.

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Georg Thiel, söz konusu uygulamaların enflasyonu bir miktar düşürdüğünü belirtti. Thiel, Temmuz ayında enerji ücretlerinden tahsil edilen ek ücretin kaldırılmasının da elektrik fiyatlarındaki artışı bir miktar durdurduğunu ifade etti.

ENERJİ VE GIDA FİYATLARI ARTTI

Enerji ve gıda fiyatları ise yine enflasyonu tırmandıran kalemler oldu. Söz konusu kalemlerde artış olmaması durumunda Temmuz ayı enflasyonu yüzde 3,2 olarak ölçülecekti.

Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 14,8 olarak tespit edilirken, fiyatların art arda beş aydır artış gösterdiği kaydedildi.

Federal İstatistik Dairesi’nin verileri tüm gıda gruplarında fiyat artışları gözlendiğini ortaya koyuyor. En fazla fiyat artışı yüzde 44,2 ile mutfakta kullanılan yağlarda görüldü.

Artan enflasyonu dizginleyebilmek için hükümet bir dizi ek önlemler almaya hazırlanıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com