Almanya’da yeni dönem: Sığınmacı sayısı azaltılacak, ödenekler kısılacak

Almanya sosyal devlet çekiciliğini kaybedecek bir adım attı. Tasarrufa giden ülke, sığınmacı sayısını azaltacak ve verilen ödenekleri düşürecek.

KRONOS 07 Kasım 2023 DÜNYA

Mültecilere sağladığı olanaklar nedeniyle en çok iltica başvurusu yapılan Almanya’da sistem değişiyor. Almanya hükümeti ile eyaletler arasında varılan anlaşmaya göre sığınmacı sayısı azaltılacak, sığınmacılara verilen ödeneklerde de kısıtlamaya gidilecek.

DW Türkçe’nin haberine göre sığınmacıların finansmanında Almanya’da geçerli olan sistem 2024’ten itibaren değişecek. Şimdiye kadar Federal Hükümet eyaletlere sığınmacı masraflarında kullanmak üzere yılda yaklaşık 3,7 milyar euro kaynak aktarıyordu. Yeni kararla birlikte hükümet eyaletlere sığınmacı başına olmak üzere yılda 7 bin 500 euro kaynak aktaracak.

Yeni sistemde bir eyalette sığınmacı sayısının artması halinde hükümetin o eyalete yapacağı ödeme de artacak, sayının azalması durumunda ise kaynak kısılacak.

SIĞINMACILARA VERİLEN DEVLET DESTEĞİ DÜŞECEK

Sığınmacılara yönelik devlet desteği de belirgin bir biçimde düşürülecek ve mümkün olduğunca ayni yardımlara dönüştürülecek.

İltica süreci uzun süren sığınmacılara temel ihtiyaçlarını karşılamaları için 18 değil 36 aya kadar destek verilecek. Bu destek barınma, beslenme, giyim, sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçları kapsıyor. Eski düzenlemede 18 aylık sürenin sonunda sığınmacıların aldığı destek 18 ayın sonunda olağan sosyal yardım seviyesine yükseltiliyordu. Sürenin 36 aya çıkartılmasıyla devletin verdiği destek de azalmış olacak.

ÖDEMELER NAKİT DEĞİL KARTLA OLACAK

Yeni düzenlemede devletin barınma merkezlerinde kalan ve burada yemek yiyen sığınmacıların masrafları mahsup edilecek. Ülke genelinde sığınmacılara yardımlar mümkün olduğunca nakit olarak değil ödeme kartlarıyla yapılacak.


 

‘ALMANYA ÇEKİCİLİĞİNİ KAYBEDİYOR’

Maliye Bakanı Christian Lindner sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sığınmacılara yapılan yardımlarda yaklaşık 1 milyar euroluk bir tasarrufun söz konusu olduğunu belirtti. Lindner bu şekilde “Alman sosyal devletinin çekiciliğinin azaltıldığını” ifade etti.

Almanya’da iltica süreci de hızlandırılacak.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com