Almanya’ya kaçak yollarla giren Türk vatandaşlarının sayısında yüzde 254 artış

Almanya'ya kaçak yollarla giriş yapan Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıla göre yüzde 254 arttığı açıklandı.

KRONOS 26 Ekim 2022 DÜNYA

Foto: Depo Photos

Alman polisinin verdiği bilgiye göre kaçak yollarla Almanya’ya giriş yapan Türk vatandaşlarının sayısında 2021’e göre yüzde 254 artış var.

Almanya Federal Polis Teşkilatı’nın yaptığı basın açıklamalarında daha sık Türkiye bağlantısı dikkat çekiyor. Ya sığınmacıların ya da kaçakçıların Türk vatandaşı olduğu veya yakalanan sığınmacıların çıkış ülkesinin Türkiye olması dikkat çekiyor.

DW Türkçe’den Elmas Topçu’nun haberine göre; Münih Federal Polis Müdürlüğü, Ocak – Eylül 2022 tarihleri arasında sınırda 5 bin 362 Türk vatandaşının tespit edildiğini belirterek geçen yıl aynı tarihlerde bu sayının 2 bin 531, 2020’de ise bin 629 olduğuna dikkat çekti.

Bu, geçen yılın aynı dönemine kıyaslaAlmanya’ya kaçak giriş yaptığı tespit edilen Türk vatandaşı sayısının yüzde 254 oranında arttığı anlamına geliyor. 2020 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise artış yüzde 368’e çıkıyor.

KAÇAKÇILARIN SAYISINDA DA ARTIŞ VAR 

Federal Polis’in verilerine göre, yakalanan Türk vatandaşı kaçakçıların sayısında da artış var. Ocak – Eylül 2022’de 185 Türk vatandaşının insan kaçakçılığından yakalandığını kaydeden Münih polisi, bunun geçen sene 111, 2020’de de 56 olduğunu aktardı. Almanya’ya insan kaçakçılığından suçlanan Türk vatandaşı sayısında da 2021’in aynı dönemine göre yüzde 362, pandemi nedeniyle seyahatlerin büyük ölçüde durduğu 2020’ye göre de yüzde 538 arttığı anlaşılıyor.

ÇEKYA VE AVUSTURYA ÜZERİNDEN GİRİŞ YAPIYORLAR 

Resmi verilere göre Türkiye’den gelenler Balkan rotasını kullanarak Çekya veya Avusturya sınırı üzerinden Almanya’ya giriş yapıyor. Sığınmacıların beyanlarına göre göçmenler kaçakçılara kişi başına 6 ile 8 bin euro arasında para ödüyor. Türkler dışında Türkiye çıkışlı göçmenlerde de Suriyeliler, Afganlar ve Iraklılar öne çıkıyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bu ayın başında açıkladığı raporda da Avrupa’ya gelinen ilk üç ülke olarak Afganistan, Suriye ve Türkiye sıralanmış, bu göçmenlerin büyük kısmının da Türkiye, Kuzey Makedonya ve Sırbistan üzerinden ulaştığı not edilmişti.

TÜRKİYE’DEN İLTİCA SAYISI DA ARTIYOR 

Türkiye, Almanya’ya sığınma başvurusu yapanların geldiği ülkeler sıralamasında Suriye ve Afganistan’ın ardından üçüncü sırada. Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) geçen ay açıkladığı son verilere bakıldığında, Ocak – Ağustos döneminde yaklaşık 135 bin iltica başvurusu yapıldığı, bunlarda da Suriye ve Afganistan’ın ardından Türkiye’nin yaklaşık 12 bin başvuruyla en çok iltica başvurusu yapılan üçüncü ülke olduğu görülüyor. Bu sayı Türk vatandaşlarının başvurularında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 148 artış demek. Söz konusu başvurular sadece ilk kez yapılan iltica başvurularını kapsıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com