Altın alanları heyecanladıran tahmin

"Güvenli liman" altın fırlatma rampasında. Geri sayım devam ederken, spot altın (ons) fiyatı için telaffuz edilen zirve şimdiden 3 bin doları buldu.

KRONOS 20 Şubat 2024 EKONOMİ

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından biri olan Citi “sarı fırtına” altına dair çarpıcı bir tahminde bulundu. Citi’ye göre spot altın ons (31,10 gram) fiyatı 12 ila 18 ay içinde 3 bin dolara yükselecek.

Altının ons fiyatı 2023 yılının 5 Aralık 2023 tarihinde 2 bin 147 dolara tırmanarak tarihteki en yüksek seviyeye çıkmıştı. 20 Şubat Salı günü Türkiye saati ile 19.30’da altın 2 bin 23 dolar seviyesinde.

“Altının kalbi” İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar altının gram fiyatı 2 bin 110 TLürk Lirası’na (TL) çıktı. Gümüşün ons fiyatı 23 dolar civarında seyrederken; 990 ayar has gümüşün gramı ise, 24,08 TL.

“ALTIN FİYATI DOLAR BAZINDA YÜZDE 50 ARTABİLİR”

Citi’nin Kuzey Amerika Emtia Araştırmaları Başkanı Aakash Doshi altın yatırımcılarını sevindirecek bir tahminde bulundu.

Doshi, “Merkez bankalarının altın alımlarını keskin bir şekilde artırması, muhtemel stagflasyon veya derin küresel durgunluk gibi ihtimaller altını destekliyor. Altın yaklaşık yüzde 50 oranında artabilir.” dedi.


 

Doshi, artışa merkez bankalarının altın alımlarının ikiye katlamasının da önayak olabileceğini kaydetti.

Citi’nin yayımladığı bir notta ise gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının dolarizasyonu azaltma politikalarının hız kazanması hâlinde altının ons fiyatının 3 bin doları bulabileceği ifade edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com