Altın avcıları: Uludağ’da günde 15 gram topladığımız oldu

Bursa’da altın avcıları Uludağ'dan akan derelerde toprakları eleyip doğal altını bulup para kazanıyor.

KRONOS 12 Ekim 2021 EKONOMİ

Bursa Uludağ’da eski maden yataklarından kopup gelen vahşi altını arayan meraklıları derelerin getirdiği su kenarlarındaki toprakları eleyerek gram gram altın topluyor.

Günlük yaklaşık bir buçuk ton toprak eleyen altın avcıları gram gram altın bulup hatırı sayılır kazanç elde ediyor. Kaçak olarak define kazarak altın arayanlara nispeten derelerden altın toplamanın kanuni olduğunu belirten altın avcıları Türkiye’de bu işi yapan binlerce kişinin bulunduğunu ileri sürüyor.

“ALTI YILDIR ALTIN AVCISIYIM”

Altı yıldır derelerde doğal altın aradığını söyleyen Emre Aydın, “Altın avcısıyım. Bu işe altı yıl önce hobi olarak başladım. Altın her yerde bulunuyor. Sadece aramasını ve yerini bileceksin.” dedi.

Aydın şöyle devam etti: “Biz altı yıllık tecrübemizle nerelerden çıktığını tespit edebiliyoruz. Bu iş için makine aldık. Bu makine sayesinde günde 1,5 ton toprağı eleyebiliyoruz. Kaynağına denk geldiğimizde günde 15 gram altın bulduğumuz oldu. 6 yıl içinde 500 gram altın topladım.” ifadelerini kullandı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TOPRAK ELEME MAKİNESİ İŞİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Altın bulmada işleri kolaylaştıran toprak eleme makine üreticisi Erhan Cem Öztürk, “Biz altın arayanların işini kolaylaştırıyoruz. Makine imalatı yapıyoruz. Bu makine sayesinde de insanlar çok daha rahat şekilde çalışabiliyor. Maden arama ruhsatlı alanlarda altın aramak mevzuata aykırı, onun dışında doğadaki bütün derelerde altın aramanın bir sakıncası yok.” şeklinde konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com